Havacılık sektörü, 25-28 Eylül arasında Atatürk Havalimanı’nda yapılacak İstanbul Air Show’da buluşacak. Fuara hangi yeni nesil uçaklar gelecek?

Atatürk Havalimanı’nda 25-28 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Air Show Havacılık Fuarı’na 40’ın üzerinde uçak katılımı gerçekleşecek. Aralarında Boeing 747-8, Airbus A350XWB gibi yeni nesil yolcu ve kargo uçaklarının katılmasının beklendiği fuar, Atatürk Havalimanı Genel Havacılık Apronu’nda düzenlenecek.

Mint Fuarcılık tarafından 1996’dan bu yana yapılan organizasyon, bu yıldan itibaren İstanbul Air Show adını aldı. Paris ile Dubai arasındaki bölgede en büyük sivil havacılık fuarı haline gelen organizasyona bu yıl 126 şirket katılacak. Ulaştırma, Haberleşme ve Denizlik Bakanlığı’nın ev sahipliğindeki fuar THY, THY Teknik, TAV ve Gözen Grubu sponsorluğunda gerçekleştiriliyor.

Airbus ve Boeing’in yolcu uçaklarının yanı sıra bölgesel Embraer 190, aralarında Dassault Falcon 7X, Global Express gibi uzun menzilli iş jetleri, helikopterler, tek motorlu özel uçaklar ve sportif hava araçları katılıyor.

ANA KONU YERLİ UÇAK

İstanbul Air Show’da fuarla birlikte yerli yolcu uçağı konusunda da paneller düzenlenecek. Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında yerli bölgesel yolcu uçağı projesi bulunuyor. TAI ev sahipliğinde yapılacak toplantılarda yerli sanayi katkısının artırılması için orta ölçekli sanayi şirketlerinin desteklenerek havacılık sektörüne girmeleri için yol gösterilecek.

(Kokpit.aero)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.