Dün akşam saatlerinde Atatürk Havalimanı’na iniş yaparak Airshow’da sergilenmek üzere Genel Havacılık Terminali’ne getirilen uçak, bugün basın mensuplarıyla buluşturuldu.

Airbus’ın Fransa’nın Toulouse kentindeki tesislerinden İstanbul’a gelen yeni nesil yolcu uçağını Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu da inceledi.

Airbus’ın tüm uçakları arasında en geniş kabine sahip olan A350 XWB, ekonomi sınıfında 9 koltuklu konfigürasyonda 18 inç genişliğinde koltuklar sunuyor. Ful LED aydınlatması ve geniş pencereleri ile yolcuların daha rahat etmesini sağlayan A350’de yolcular için yüksek çözünürlüklü videolar gerçeğe dönüşüyor. Bireysel koltuk ekranları, ekonomi sınıfında yer alan 12 inçlik ekranlarla koltuk monitörlerine yeni bir boyut kazandırıldı.

5.58 metre uzunluğundaki kabini ile A350 XWB 45.7cmlik koltukları ile en konforlu bir seyahat imkanı sağlayan uçağın yolcularının böylelikle daha rahat etmesi amaçlanıyor.

Ekonomi, Business ve First class sınıfları bulunan uçağın toplam yolcu kapasitesi ise 315.

Uçağı inceleyerek A350 Pazarlama Direktörü Michael Bausor’dan bilgi alan THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, uçağın THY’nin planları arasında olduğunu ifade etti.

‘KISA SÜRE İÇERİSİNDE KARARIMIZI VERECEĞİZ’

Topçu; ‘Airbus yetkililerine uçağı henüz sivil havacılık hizmetine vermeden Airshow’da sergiledikleri için teşekkür ediyoruz. Türk Hava Yolları olarak yeni nesil uçaklarından A350’ye de ilgi duyuyoruz ve değerlendiriyoruz. Türk Hava Yolları olarak söz konusu uçaklarla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Bilindiği gibi Boeing’in de yeni jenerasyon uçakları var. Biz değerlendirmemizi yapıyoruz ve ona göre kararımızı vereceğiz’ dedi.

2017-2023 yılları arasındaki sürecin ihtiyacı doğrultusunda hareket edeceklerinin altını çizen Topçu, Bu yıllar arasındaki ihtiyacımızı karşılayacak şekilde hareket edip bir karar vereceğiz. THY yönetimi gelecek aylarda kesin karara varacaktır. Bu uçaklar filomuza girdiğinde ciddi katkıları olacaktır’ dedi.(Airporthaber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.