Moskova’da yaşanan ve tüm dünyayı şoka uğratan uçak kazasıyla ilgili yeni gelişmeler: Fransız petrol devi Total’in CEO’su Christophe de Margerie’in de dahil olduğu dört kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrası uçağın kara kutusu bulundu. Rus ajanslarının bildirdiğine göre, Uluslararası Havacılık Komitesi (IAC), kazanın yaşandığı Vnukovo Havaalanı’nda incelemelere başladı. Kule ve uçak arasında geçen konuşmalar ile radar ve güvenlik kameraları görüntülerinin incelendiği bildirildi.

Uçağın kalkış esanasında çarpıştığı kar temizleme makinesinin sürücüsünün ise ifadesi alındı. İddia edildiğinin aksine, aracın sürücüsünün kaza sırasında alkollü olmadığı iddiaları da gündemde. Eşi, 63 yaşındaki sürücünün “iş sırasında alkol almadığını” söyledi.

Bu arada Savcılık Soruşturma Komitesi, kazayla ilgili pilotaj hatası, kar temizleme aracının sürücüsünün alkollü olması veya radar hatası ihtimalleri üzerinde duruyor.

Uçağın teknik bir arızasının olup olmadığı, en son ne zaman bakımdan geçtiği gibi ayrıntılar da inceleniyor.

Kaza sırasında etkili olan yağmur ve sis de kazaya neden olması muhtemel nedenler arasında gösteriliyor.

Fransız petrol devi Total’in Başkanı Christophe de Margerie ve 3 mürettebatın Moskova’da hayatını kaybettiği uçak kazasıyla ilgili Rusya ve Fransa soruşturma başlattı.

Fransa Sivil Havacılık Bürosu’ndan (BEA) yapılan açıklamada Moskova’ya araştırma yapmak üzere üç kişinin gönderildiği bildirildi. Bu arada kaza yapan özel uçağın kara kutusunda incelemeler yapılıyor.

Rusya tarafında ise Devlet Başkanı Putin’in doğrudan görevlendirdiği soruşturma komitesi, kazaya neden olan kar temizleme aracı sürücüsünün alkollü olduğunu iddia etti.

Kazanın nedenine ilişkin senaryolar arasında kontrol kulesinin kar temizleme aracını yanlış yönlendirmesi, kötü hava şartları ve pilot hatası öne çıkıyor.

Rus Soruşturma Komitesi sözcüsü Vladimir Markin havaalanı çalışanlarının görevlerini ihmal ettiğini vurguladı: “Şu anda olay biraz daha aydınlatıldı. Kaza kötü talihten ortaya çıkan bir trajedi değil. Havaalanı çalışanları bize durumu bu şekilde aktarmaya çalışıyor. Fakat burada, çalışanlar tarafından suç teşkil eden bir ihmal var.”

“Büyük Bıyık” lakaplı de Margerie için iş arkadaşları Total’in Paris’teki genel merkez binasında bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. 63 yaşındaki de Margerie üniversite diplomasını aldığı 1974 yılından bu yana Total için çalışıyor. “Büyük Bıyık” 2010 yılında şirketin genel başkan konumuna yükselmişti.

(Türk Rus)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.