Dünya’nın her noktasına uçan milli hava yolu THY’ye İsveç’te yaşayan 50 bine yakın Kululu, sosyal medya üzerinden isyan ettiler.

İsveç’e gelen Türkler arasında en büyük birinci grubu oluşturan Kululular, ’’ THY uçağa Kulu adını verdi çok mutlu olduk, bizim de bir dileğimiz var. İsveç’ten direk Ankara’ya uçursa daha iyi olur?” diye kampanya başlattılar.
“Bir uçağa Kulu adını vererek bizi onurlandıran THY, bizi direk Ankara’ya uçursun” diye Facebook ile sosyal medyadan çağrıda bulunan Kululu Osman Tok’un öncülüğünde başlayan bu harekete THY’den nasıl bir yanıt gelir bekliyoruz.

Gazetemizin Ankara merkezli olması nedeniyle Sonsöz yazarı olarak bu konuyu bana da ilettiğini vurgulayan Osman Tok, ’’50 Yıl sonra emekli olduğumuz bu yıllarda THY bizim gibi Kululuları İsveç-Ankara direk sefer koyarak ödüllendirilir’ dedi.
İsveç Başbakanlarının bile Türkiye resmi ziyaretlerini Kulu’dan başlattığımız günümüzde ben de Sonsöz Gazetesi de bu talebi destekliyoruz.
UMUDU SOSYAL DAYANIŞMADA
Genelde sosyal medyada başlayan bu tip mücadelelerin başarıya ulaştığına inandığını belirten Osman Tok, İstanbul aktarmalı olarak Ankara’ya 50 yıldır uçtuklarını artık, emeklilik dönemlerinde bu çileye son vererek direk uçmak istediklerini söyledi.
Bu yıl Türkiye’den İsveç’e göçün 50’nci yılını kutladıklarını da anımsatan okuyucumuz Osman Tok, ’’Milli hava yolu diyerek paramızın başka yere gitmesini istemiyoruz. Onlarda vatandaşın sesine kulak versin. Dünyanın her yerine uçuyorlar, bir kendi ülkelerinin başkentlerine uçamıyorlar. Herhalde dünyada tek bir hava yolu vardır. Kendi başkentine uçamayan o da Türk Hava Yolları’dır” diyerek ilginç bir değerlendirme yaptı.
ÇOK CEFA ÇEKMİŞLER ŞİMDİ
SEFA SÜRMEK İSTİYORLAR
İsveç’e Türkiye’den en fazla göç Ankara’ya en yakın Konya’nın ilçesi ve civarından gelmiş. 1960’lı yıllarda yaşanan göç o kadar şiddetli bir şekilde gelişme göstermiş ki, İsveçlilerin bazıları Türkiye’nin başkenti Kulu derse hiç şaşırmayın.
Konya’nın güzel şirin ilçesi Kulu’nun insanları, İsveç’te her işte çalışmışlar. Çocuklarının geleceği için girmedikleri iş kalmamış. Yaklaşık 50 yıllık süreçte, bu ilk nesil şimdi emekli oldu.
Osman Tok adlı okurumuzun söylediklerine katılmamak elde değil. Dile kolay çok zor şartlarda geçen 50 yıl.
Hak verdiğimiz bu öneriye bizim de bir katkımız olsun isteriz. İnşallah THY üst yönetimi ve Ulaştırma Bakanlığı 50 bin Kululu adına öneride bulunan Osman Tok’un bu talebi yerine gelir.
Bir süre önce Ankara seferlerini başlatan ve sonra durduran Türk Hava Yolları’nın bu kararını geri almasını ve 50 bin Kululunun 50’nci yılda özlemle bekledikleri haberi Sonsöz’den duyurmakta bize görevdir.(Sonsöz Gazetesi/Tandoğan Uysal)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.