Türk Hava Kurumu’na, ‘rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma’ iddiasıyla düzenlenen operasyonun ardından soruşturmayı yürüten savcılar, kayıp 1 milyar TL’yi arıyor. Yüksek faizle 3 yılda bazı finans kuruluşları ve 11 bankadan çekilen 1 milyar TL’nin İtalya’ya kaçırılma olasılığı üzerinde duruluyor.

TÜRK Hava Kurumu’na (THK) yönelik ‘rüşvet ve ihaleye fesat karıştırmak” iddiasıyla yürütülen soruşturmada savcılar, kayıp olduğu belirtilen 1 milyar TL’nin nerede olduğunu arıyor. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklanan Osman Yıldırım başkanlığındaki THK’nın, bazı finans kuruluşlarıyla 11 ayrı bankadan 3 yılda yüksek faizle 1 milyar lira kredi çektiğini saptadı.

1 milyar TL’nin izini süren savcılık, Başkan Yıldırım ile oğlu Emre Yıldırım ve bazı şirket yöneticilerinin sık sık İtalya’ya uçtuğunu belirledi. Savcılık, gümrük işlemlerine girmeden Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan doğrudan İtalya’ya uçtuğu iddia edilen Yıldırım’ın,paraları bu ülkeye kaçırdığı ihtimali üzerinde duruyor.

HELİKOPTERLER REHNEDİLDİ

8 ay süren teknik ve fiziki takip sonucu şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda ele geçen belgeleri inceleyen savcılık, 1 milyar lira tutarındaki kredinin THK’nın yanı sıra kurumun şirketleri Gökçen Havacılık İktisadi İşletmecilik, ASAL, THK Uçuş Akademisi, THK Teknik, THK Turizm ve THK Uçak İmalat adına alındığını ortaya çıkardı. Kredilere karşılık İstanbul Laleli’deki 560 milyon lira değerindeki kuruma ait otele ipotek kondu. Orman Bakanlığı yangın söndürme ve hava ambulans gelirleri temlik edildi; kuruma ait 6 helikopter de rehinedildi.

PARALAR İTALYA’YA MI GİTTİ?

Bankalardan ve finans kuruluşlarından temin edilen 1 milyar TL savcılık tarafından aranırken paranın nerede kullanıldığı tespit edilemedi. Savcılık; Osman Yıldırım, oğlu Emre Yıldırım ve bazı şirket yöneticilerinin kredi kullanılan tarihlerde sık sık İtalya’ya gittiğini belirledi. Yıldırım’ın, THK Başkanı olmadan önce İtalya ile sıkı ilişkileri olması, bu paranın İtalya’ya kaçırılmış olabileceği yönündeki kuşkuları artırdı. Savcılık, çalışmalarını İtalya odaklı olarak yürütüyor.

YAZIŞMALAR YAPILIYOR

Uluslararası adli yardımlaşma kapsamında, İtalya ile yazışmalara başlayan savcılık İtalya’dan bu yöndeki talebine olumlu yanıt bekliyor. Osman Yıldırım’ın avukatları, HABERTÜRK’ün kayıp 1 milyar TL’yle ilgili sorusunuysa yanıtsız bıraktı. Soruşturmayı yürüten Kaçakçılık ve Mali Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcısı Ali Alper Saylan’ın, dosyada ‘paralel yapı’ izine de rastladığı iddia edildi. Savcılığın, para hareketlerini incelerken bu konudaki iddiaları da araştıracağı belirtildi.

(Cemal Doğan/ Haber Türk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.