Türkiye’nin gelecekteki havacılık liderlerine, İTÜ’nün akademik yetkinliği, Boeing’in endüstriyel birikimi ve THY’nin lider bakış açısı birleştirilerek eğitim verildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Hava Yolları ve Boeing işbirliğinde 2013 yılında başlatılmış olan “Hava Taşımacılığı Yönetimi Yüksek Lisans Programı’nın, ilk mezunlarının verileceği mezuniyet töreni, 18 Ağustos 2015 Salı  saat:14.00’da  gerçekleşecek.

dav

Törene, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca’nın ev sahipliğinde, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ile Boeing yöneticileri ve yerli/yabancı akademisyenler katılacak

2013 yılında başlatılan  Hava Taşımacılığı Yönetimi Programı’nda, Türkiye’nin gelecekteki havacılık liderlerine, İTÜ’nün akademik yetkinliği, Boeing’in endüstriyel birikimi ve THY’nin lider bakış açısı birleştirilerek eğitim verildi. Akademik Program çerçevesinde öğrenciler, 2 yıl boyunca ülkenin hızla gelişen havacılık ve uzay sanayisini yönetmek üzere gerekli becerilerle donatıldı.

Bölgede bir ilk olan, iki yıl süreli “Hava Taşımacılığı Yönetimi” master programı, önceki yıl Türk Hava Yolları’nın 40 yönetici adayının katılımıyla başlatıldı. Program kapsamında ABD’deki Massachusetts Institute of Technology, İngiltere’deki Cranfield University ve Kanada’daki University of British Columbia ile akademik iş birlikleri de gerçekleştiriliyor. Ayrıca, akademik ortaklarla birlikte çalışan Boeing Ticari Uçaklar Network ve Filo planlama grubu ile Ekonomik Analiz grubu uzmanları, program katılımcıları için bazı derslere başkanlık edip, eğitim de veriliyor.

Program katılımcıları; havayolu yönetiminin temelleri, havacılık ekonomisi, havacılık hukuku ve mevzuata uygunluk yönetimi konularında eğitim alırken aynı zamanda havalimanı planlaması ve geleceğin hava ulaşım sistem teknolojileri gibi konularda seçmeli modüller üzerinde de çalıştılar. Programın sonunda teslim edecekleri mezuniyet projeleri ise gerçek hayatta havayolu öneticilerinin karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak üzerine odaklı.

 Manşet fotoğrafı: 2’inci dönem akademik programın 2014-2016 öğretim yılı açılış töreni(19 Ocak 2015)

itü2

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.