Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Derneği (ETİK), 2013-2014 ve 2015 yılı Ağustos ayında İzmir’e havayolu ve denizyoluyla giriş yapan ziyaretçi sayılarını ve son 3 seneyi kapsayan ‘ilk 8 aylık’ dönemlerde İzmir’in ziyaretçi profilini mercek altına aldı. Bu tarihlerde ilk dört ülke sıralamasının ele alındığı raporda, havayolu girişlerinde artış yaşandığı; ancak denizyolu girişlerinde ise büyük bir oranda azalma görüldüğü ifade edilerek, geçen seneye göre denizyolu girişlerinde yaklaşık 16 bin kişilik bir azalma meydana geldiği bilgisi verildi. İzmir’i en çok ziyaret eden ilk dört ülke sıralamasında ise birinci sırada Almanya yer aldı. Üçüncü sırada yer alan İtalya’dan İzmir’i ziyaret eden kişi sayısında geçen yıla göre yaklaşık 39 bin kişi gibi büyük bir azalma meydana geldiği rapora yansıdı.

HAVAYOLUYLA İZMİR’İ 167 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

2015 yılı Ağustos ayı havayolu ve denizyolu girişlerine bakıldığında, havayoluyla İzmir’e giriş yapan ziyaretçi sayısının yaklaşık 167 bin kişi olduğu bilgisi verilerek, son 3 yılda Ağustos ayı havayolu girişleri verilerine benzer bir tablo çizdiği gözlendiği, böylece bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 6 oranında bir artış görülmesi dikkatleri çekti.

DENİZYOLU GİRİŞLERİNDE GÖZLE GÖRÜLÜR DÜŞÜŞ YAŞANDI

Öte yandan raporda, denizyolu girişlerinde gözle görülür bir gerilemenin yaşanması dikkat çekti. 2013 yılı Ağustos ayında denizyolu girişleri yaklaşık 78 bin kişiyken, aradaki 3 yıllık dönemde azalan denizyolu giriş sayısı son olarak 2015 yılı Ağustos ayında yaklaşık 36 bin kişiye kadar düştüğü belirtildi. Geçen sene ise bu sayı yaklaşık 52 bin kişiydi.

2015 Ağustos ayı havayolu ve denizyolu girişleri toplamının ise 203 bin 95 kişi olduğu ifade edilirken, böylece toplam girişlerde yaklaşık yüzde 3 buçuk azalma gerçekleştiği bilgisi verildi.

ALMANYA YİNE İPİ GÖĞÜSLEDİ

2013, 2014 ve 2015 yılları ilk 8 aylık dönemde İzmir’i en çok ziyaret eden ülke sırlamasına değinilen raporda ilk sıra yine Almanya’nın oldu. Almanya’yı takip eden Fransa ikinci sırada yerini alırken, üçüncü sırada yer alan İtalya’da geçen yıla göre yaşanan büyük düşüş dikkatlerden kaçmadı. Dördüncü sırada ise İngiltere yerini aldı.

ALMANYA

Son üç yılda ilk 8 aylık dönemde özellikle turizm alanında İzmir pazarının en önemli ülkeleri arasında ipi göğüsleyen Almanya’dan İzmir’e giriş yapan sayısı, 2015 yılı ilk 8 aylık dönemde yaklaşık 228 bine yaklaştığı ifade edildi. 2013 2014 ve 2015 yılları verilerine de yer verilen raporda, geçen sene aynı döneme oranla yüzde 0,46 oranında azalma gösterdiği bilgisi verildi.

FRANSA

2015 yılı ilk 8 aylık dönemde İzmir’e en çok giriş yapan ziyaretçi sayısına göre ikinci sırada yer alan Fransa’da, 2013 ve 2014 yıllarında ilk 8 aylık veriler incelendiğinde gözle görülür bir düşüş yaşandığı gözlendi. Geçen sene yine aynı dönemde Fransa’dan İzmir’i ziyaret eden kişi sayısı 97 bin 843 kişiyken bu sayının, 2015 yılı Ocak-Ağustos dönemini kapsayan bölümde yüzde 26 oranında yaşanan kayıpla 72 bin 325 kişiye gerilediği görüldü.

İTALYA

2015 yılı ilk 8 aylık dönemde ilk dört ülke sıralamasına göre en büyük düşüş ise İtalya’dan İzmir’e giriş yapan ziyaretçi sayısında meydana geldi. Geçen sene ilk 8 aylık döneme göre yüzde 45 gibi büyük bir düşüş yaşayan İtalya’dan gelen ziyaretçi sayısı, bu yılda 47 bin 596 kişi olarak kayıtlara geçti. Geçen sene ise bu sayı yaklaşık 87 bin kişiydi. Böylece, İtalya’dan gelen ziyaretçi sayısında yaklaşık 39 bin kişi gibi büyük bir oranda kayıp yaşandı.

İNGİLTERE

2015 yılı ilk 8 aylık dönemde Almanya, Fransa ve İtalya gibi İngiltere’den İzmir’e giriş yapan ziyaretçi sayısında da geçen yıla oranla düşüş yaşandığı ifade edildi. Bu sene ilk 8 ayılık dönemde yaklaşık 67 bin olan ziyaretçi sayısının, geçen yıla oranla yaklaşık yüzde 5 değer kaybettiği verilere yansıdı.

ZAMAN ARTIK İCRAAT ZAMANIDIR

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, İzmir turizminde yaşanan gerilemeyle ilgili açıklamalarda bulundu. Daha önce birçok platformda İzmir turizmi için yapılması gerekenleri bir bir sıralayan İşler, yine İzmir’in tanıtımına dikkat çekerek, devlet tarafından hibesiz teşvikler beklediklerini ve turizme yönelik mevzuatların günün koşullarına göre ele alınması gerektiğini ifade ederek, “Gördüğünüz gibi, özellikle İzmir’e en çok giriş yapan ilk dört ülke sıralamasının geçen yıllara oranla karşılaştırması yapıldığında düşüşün devam ettiği apaçık ortada. Artık, zaman kaybetmeden konuşmaktan öte sektörümüz için yapılmasını gerekenleri icraat haline dönüştürmenin zamanı çoktan geldi ve geçiyor. ETİK olarak daha önce birçok kez vurguladığımız gibi İzmir’in en iyi şekilde tanıtılması gerekmektedir. Dünyada ilk 10 sıraya giren ülkeler bizim ana pazarlarımızı oluşturuyor. Sürekli İzmir’in mevcut potansiyelinden bahsediyoruz; fakat bu potansiyeli bir türlü iyi bir tanıtım atağıyla ortaya çıkartamıyoruz. Öte yandan, bu sektöre hibe olmayan teşvikler istiyoruz; çünkü kredi kullanan turizmci gelirlerinde düşüşler yaşıyor. SGK, kurumlar vergisi, stopaj, kdv ve buna benzer vergiler ödeyen turizmci için indirimler talep ediyoruz. Aynı zamanda düşük faizli ve uzun vadeli krediler talep ediyoruz. Ayrıca, turizme yönelik mevzuatların tekrar elden geçirilmesiyle birlikte günümüze uygun koşullar haline getirilmesi en büyük arzularımızdan birisidir” ifadelerini kullandı.(turizmdebusabah)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.