İzmir’den Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya THY’nin Temmuz ayı itibari ile direk uçuşlar gerçekleştireceğini açıklaması iş dünyasında olumlu karşılandı fakat yetersiz olarak nitelendirildi.

İşadamları, İstanbul’dan sonra İzmir’in ikinci aktarma merkezi olması gerektiğini hatırlattı. THY’nin İzmir’den Hamburg, Berlin ve Münih’e 3 Temmuz; Stutgart, Cenevre ve Kuveyt’e de 6 Temmuz’da başlayacak direk uçuşlarının Ekim ayına kadar süreceği öğrenildi.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş, “Adnan Menderes Havalimanı’nın ikinci bir merkez olması, başta THY olmak üzere dış merkezlere bağlanması yıllardır mücadele etiğimiz bir konu. Atatürk Havalimanı’nın doluluk oranlarının özellikle İzmir’i bir merkez olarak kullanılabilmesi fırsatını ortaya çıkardı. Üçüncü havalimanı bittiğinde bu tekrar görüşülür ancak zaman geçirmeden İzmir’in ikinci bir merkez olması gerekiyor” dedi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ise, “Adnan Menderes Havalimanı’nı ikinci bir merkez olması konusunda yıllardır mücadele ediyoruz. THY’nin bu 6 noktaya yaptığı seferler de devamlı olmasını diliyorum” diye konuştu. İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli de, “İyi bir haber ama sezonluk bir haber. Çünkü kış tarifesine geçilince bu seferler devam etmeyecek. İzmir’in yurtdışına uçuş sayısı bakımından İstanbul ya da başkent Ankara ile kıyaslanmasını da doğru bulmuyorum. İzmir, aynı denizin iki yakasını paylaştığı Atina ve Selanik ile kıyaslanmalı” dedi.

TÜGİAD İzmir Şube Başkanı Musa Turan, “İzmir’den Selanik’e gitmek için 5 saat yolculuk yapmak zorunda kalıyorsunuz. Gerçek süre 45 dakika. İstanbul’da çektiğiniz sıkıntılar ise ayrı bir konu” diye konuştu. MÜSİAD İzmir Şube Başkanı Ümit Ülkü de, “THY’nin bu girişimi önemli ancak yetersiz. İzmir’den yurtdışına direkt uçuşların sayısının artması hem ekonomiyi hem de turizmi canlandıracak önemli etkenlerden biri. İstanbul’dan yapılan tüm uçuşlar İzmir’den de direk yapılabilir” dedi. (Yeni Asır)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.