Yunanistan’ın Drama Belediye Başkanı Hristodoulos Mamsakos, Haziran ayında İzmir-Selanik uçak seferlerine başlayacaklarını söyledi. İzmirliler’i “su, şarap ve mermer kenti” dediği Drama’ya davet etti.

Yunanistan’ın Drama Belediye Başkanı Hristodoulos Mamsakos ve Yunanlı turizmcilerden oluşan heyet İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. İTO üyesi turizmcilerin de katıldığı toplantıda Demirtaş, İzmir’de kökeni Drama’ya dayanan pek çok kişinin yaşadığını belirterek, “Hatta pek çoğunun soyadı da Dramalı. Yani, Drama bize son derece yakın ve tanıdığımız bir bölge” diye konuştu. Önümüzdeki Mayıs ayı sonunda yolcu ve araç taşıyan bir feribotun İzmir- Selanik seferine başlayacağını belirten Demirtaş, “Bu feribot ile Selanik’e gidenler karayolu ile kısa mesafede Drama’ya da geçebilir. Kentinizde ne kadar çok Drama’yı, İzmir’de ise ne kadar çok Drama’yı tanıtırsanız o kadar çok karşılıklı geliş gidiş olur, ilişkiler gelişir” diye konuştu.

srp_1952565

Yunanistan’ın Drama Belediye Başkanı Hristodoulos Mamsakos ise İzmirliler’i su, şarap ve mermer kenti olarak tanımladığı Drama’ya davet etti. Mamsakos, “Drama’ya gelirseniz su, lezzetli şaraplar ve güzel yemeklerle memnun ayrılırsınız. Yedi şarap imalathanemiz var. Şarabı dünyaya ihraç ediyoruz. Mermer de ihraç ediyoruz. Dünya mermer ihracatında yüzde 11’lik payımız var. Yunanistan’da muazzam ormanlık alanımız var. Yunanistan ormanlarının yüzde 12’si bölgemizde. Çok sayıda sera var. Bütün Avrupa’ya domates ve biber ihracatı yapıyoruz” dedi. İzmir ile kültür, turizm ve ticaret alanında bu ilişkilerin geliştirilmesini isteyen Mamsakos, Haziran ayına Astra havayolu şirketinin İzmir- Selanik arasında uçak seferine başlayacağını belirterek, “İzmir’le ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Drama su kenti. Çok güzel otelleri var kış tatili destinasyonu. Rafting, dağcılık ve doğa yürüyüşleri yapılabilecek bir yer. Selanik- Kavala ve Drama çok iyi bir destinasyon” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.