UÇUŞ EKİPLERİNİN USTALIĞI  YOLCULARA GÜVEN VERDİ… BRACE POZİSYONU HAYAT KURTARIR MI?

İçinde 142 yolcu ve 5 mürettebat bulunan, JBU1416 sefer sayılı  Jetblue Havayolalrına ait A320 tipi  uçak Los Angeles Long Beach Havalimanı’ndan Teksas Austin’e gitmek için havalandı.

Kalkışın sonrası pilotlar uçağın sağ motorunda aşırı ısınma tespit etti.Hemen arından ise güçlü bir patlama sesiyle birlikte uçağın için dumanla kaplandı.Bunun üzerine uçağın pilotları tekrardan Long Beach Havalimanı’na  dönme kararı aldı.. Uçuş ekibi yolculara, geri döneceklerini, muhtemel bir sert iniş olabileceğini duyurdu.A320 dönüşte normal bir iniş yaparken, havalimanında itfaiye ekipleri de hazır bekliyordu.

Kabin ekibi iniş sırasında  yolcuları ‘brace, brace’ (sıkı dur )  (*) diye  bağırarak uçağın güvenle pistte durmasına kadar  uyardılar.”Uçuş görevlileri ‘ayraç, ayraç’ bağırıyor ve bunu tekrarlayarak ve akciğerlerin üstüne tekrarlayıp duruyordu,” Batı dedi.

Yolcular  acil çıkış prosedürü uygulanarak açılan slide’lar  vasıtasıyla  tahliye edildiler.

Dumanla kaplanan uçağın içinde oksijen maskeleri salınırken, yolcular büyük panik ve korku yaşadı.Uçakta, Amerika’da  ilgiyle izlenen “Twilight”  dizisinin aktörlerinden Aktör Jackson Rathbone, eşi ve çocuğu da vardı.Rathborne,’ Sağ taraftaki motor birden patladı.Kabin aniden duman ile kaplandı ve pilotun  duyurusundan sonra keskin bir dönüşle yeniden Long beach Havalimanın’na dönüş yapmaya başladık. Bazı oksijen maskeleri açılmadı ancak kabin ekibi tek tek açılmasına yardım etti..”

Rathborne’ ye göre  uçuş sonrası akılda kalan en iyi anı’nın,’ Kaptan pilotun iniş  ve tahliye sonrası hepimizle selamlaşıp konuşması,Bizim de ona tek tek sarılarak teşekkür  etmek ‘ olduğunu sözlerine ekledi.

O anlara ait görüntüler…

https://www.youtube.com/watch?v=lbEi4hQMw78

 

 

Bu da Amerikan Medyasında haberin nasıl verildiğine dair bir örnek.Bizde mi, siz biliyorsunuz…

 (*)BRACE nedir, ne anlama gelir. Kokpit.aero’da  Selin Kabataş imzasıyla yayımlanan  yazısında  bu konuyu incelemiş.İşte o yazı:

Brace pozisyonu hayat kurtarır mı?

Selin KABATAŞ/Kokpit.aero

Bazı komple teorisyenleri brace pozisyonunun aslında ölüm oranını arttrırdığına ve havayolları tarafından sağlık sigortası masraflarını düşürmek için önerildiğine inanıyor. Uçak suya veya karaya acil iniş yaptığında yolculara brace pozisyonu alması tavsiye edilir. Brace pozisyonunda ayaklar ve dizler birleştirilir ve baş öne doğru eğilir. Kaza sırasında neden bu pozisyonun alındığıyla ilgili sayısız teori var.

Bir inanışa göre kaza sonrası kimlik tespiti için dişlerin sağlam bulunmasını sağlamak amacını taşıyor. Bir diğeri ise bu pozisyon boynunuzun kırılmasına yol açarak ölüm riskini arttırıyor böylece havayolları sağlık sigortası maliyetlerini düşürüyor. Araştırmalar çok ciddi yaralanan bir yolcunun sağlık masraflarının ölüm olduğunda ailesine ödenen tazminattan fazla tutuğunu gösteriyor. Eğitmenler brace pozisyonunun havayolları tarafından hayat kurtarmak için kullanıldığına ısrar ediyor. Öte yandan uçmak seyahatin en güvenli şekli olduğu için brace pozisyonu almaya gerek kalmıyor.

ÖLÜM ORANINI DÜŞÜRDÜ

Brace pozisyonuyla ilgili önemli araştırmalardan biri 1989’da Kegworth’da meydana gelen kazadan sonra yapıldı. 126 kişinin bulunduğu uçakta 47 kişi hayatını kaybederken 74’ü de ciddi şekilde yaralandı. Kazadan sonra yapılan araştırmada brace pozisyonu alanlar ve almayanların yaraları incelendi. 1993’te de havayollarına yeni brace pozisyonu prosedürleri dağıtıldı. Avustralya Sivil Havacılık Otoritesi içinde 16 kişinin bulunduğu çift motorlu uçakta meydana gelen kazada uyuyan herkesin öldüğünü kaza sırasında uyanık olup brace pozisyonu alan bir kişinin ise kurtulduğunu açıkladı. U.S airways’in Hudson Nehri’ne inen uçağında da ölüm gerçekleşmemesinin brace pozisyonu sayesinde olduğu belirtiliyor.

MYTHBUSTERS BUNU ARAŞTIRDI

Discovery Channel’ın Mythbusters serisi de konuyla ilgili bir araştırma yaptı. Kaza testi mankenleri ve sersörlerin kullanıldığı denemede brace pozisyonunun uçak kazası sırasında çok ciddi yaralanmayı önlediği tespit edildi. Bir başka incelemede kabine yerleştirilmiş üç mankenin birine emniyet kemeri bağlı klasik brace pozisyonu aldırıldı birinde sadece emniyet kemeri bağlıydı diğerinde ise hiçbirşey yoktu. Uzmanlar emniyet kemeri bağlı brace pozisyonu almış mankenin darbeden kurtulduğunu tespit etti. Emniyet kemeri takan başından yaralırken emniyet kemeri bile takılı olmayan manken öldü.

MANKENLER ÜZERİNDE DENENDİ

Ayaklar ve dizler bitişik baş önde olduğu için vücutta kırıkların oluşmasını engelleyen brace pozisyonunda yolcular başlarını olabildiğince çok öne eğmeli. Eller birbirinin üstüne yerleştirilmeli, dirsekler iki yana sıkıştırılmalı, baş ise mümkün olduğunda koltuğun altında tutulmalı. Brace pozisyonu ABD’de biraz daha değişik uygulanarak eller başın üstünde çapraz birleştiriliyor.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.