Finlandiya’nın Helsinki-Vantaa Havalimanı yönetimi yolcularını kablosuz ağ vasıtasıyla takip edecek ilk havalimanı olacak.

Sonbaharda hayata geçirilmesi beklenen sistemle, yolcuların hareketleri otoparktan uçağa kadar izlenecek. Bu sayede havalimanına gelenlerin alışveriş alışkanlıkları, talepleri sürekli takip altında tutulacak. Bununla birlikte ziyaretçiler bu ağ üzerinden kapı bilgileri ve uçak seferleri ile ilgili bilgilendirilecek.

Havalanı Müdür Yardımcısı Heikki Koski de yaptığı açıklamada “Bizim için ana nokta müşterilerimizin deneyimini ve mutluluğunu arttırmak. Aynı zamanda havaalanı içinde akıcı bir seyahat sağlamak.” şeklinde hedeflerini anlattı.

Yılda ortalama 15 milyon yolcu ağırlayan Finlandiya’nın en büyük havalimanında hali hazırda ziyaretçiler istedikleri zaman telefonlarına reklam ve pazarlama bilgileri alabiliyorlar. Hayata geçecek sistemde de yolcu akıllı telefonunun kablosuz ağ bağlantısını (Wifi)kapatması durumunda herhangi bir veri alışverişi olamıyor. Kendisine mikrofon uzatılan bir yolcu ise esas sorunun tanıtımlar olduğunu belirterek, “Kapıya gitmek için ne kadar vaktim olduğunu öğrenmek gerçekten ilginç ve yararlı ancak reklamlar olmadan yaşayabilirim.” dedi.

Geliştirilen sistem özel yaşamın ihlali konusunda büyük eleştirilere ve çekincelere neden oluyor. Teknolojihukuku üzerine çalışan Aalto Üniversitesi’nden Ville Oksanen ise anonim verilerin bir tehlike oluşturmayacağı görüşünde. “Kullanıcıların sisteme kimliklerini girmeden dahil olması durumunda büyük bir sorun yaşanmayacağını belirten” Oksanen, “aksi durumun özel yaşam için büyük bir tehdit olabileceği” kaydetti.

(euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.