Rus mahkemesi Savçenko’yu serbest bırakmadı…

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rus gazetecilerin öldürülmesinde suç ortağı olmakla itham edilerek Rusya’ya kaçırılan Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili, AKPM Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko’nun tutukluluk süresinin Rus mahkemesi tarafından uzatılmasını protesto etti.

nadia-444x300

Rus mahkemesi, 10 Haziran tarihinde yaptığı duruşmada, Ukrayna-Rusya sınırını yasaya aykırı şekilde geçtiğini ve Rusya’da ikamet yeri olmadığını gerekçe göstererek Ukraynalı kadın pilot Nadejda Savçenko’nun tutukluluk süresini 30 Eylül tarihinde kadar uzattı.

diodirchuk
Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili açıklamasında, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Moskova Şehir Mahkemesi’nin Ukraynalı pilot ve Ukrayna milletvekili Nadejda Savçenko’nun tutukluluk süresi uzatılması ile ilgili kararını kararlı şekilde protesto ettiği belirtildi.

Açıklama, “Asılsız ve yasadışı mahkeme kararı, Rusya Federasyonu’nun Minsk Anlaşmalarını hayata geçirilmesi için belirlenen ve tüm rehinelerin ve yasadışı olarak tutuklu bulunan kişilerin serbest bırakılmasını öngören Önlemler Kompleksi’ne uymak istemediğinin yeni bir kanıtı oldu” diye kaydedildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın, Savçenko’nun Avrupa milletvekili dokunulmazlığını kullanabilen AKPM Ukrayna heyeti üyesi olduğunu görmezlikten geldiğini dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığı, Rusya’dan Minsk Anlaşmaları’na tam olarak yerine getirilmesi, Nadejda Savçenko ve yasadışı olarak Rusya’da tutuklu bulunan tüm Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılmasını talep etti.

Terörle mücadele operasyonuna gönüllü olarak katılan Ukrayna ordusunun tek kadın pilotu olan üsteğmen Nadejda Savçenko, 18 – 19 Haziran tarihinde Lugansk bölgesi Sçastye şehri yakınlarında “Lugansk Halk Cumhuriyeti” ayrılıkçıları tarafından rehin alınmıştı. 8 Temmuz tarihinde Savçenko’nun Rusya’nın Voronej şehrinde tutuklu bulunduğu öğrenildi. Nadejda Savçenko, Ukrayna’da Rus gazetecileri öldürmekle suçlanıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Nadejda Savçenko’nun Rusya’ya sevk edilmesine ilişkin dava açıldı.

Tutsak-Pilot-Savçenko-AKPM-Üyesi-Oldu

Nadejda Savçenko, Ukrayna’da Ekim ayında düzenlenen Parlamento seçimlerinde Batkivşçina Partisi’nden milletvekili oldu, 19 Kasım tarihinde ise Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu, Savçenko’yu Ukrayna Parlamentosu milletvekili olarak kaydetti. Ardından Savçenko, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nden istifa mektubu yazdı.

Ukrayna Parlamentosu, 25 Aralık tarihinde Ukraynalı kadın pilot ve milletvekili Nadejda Savçenko’nun Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ukrayna heyetine dahil edilmesini kararlaştırdı.

Nadiya_Savchenko

11429465_354460751431232_367587192338230197_n

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 3 Mart tarihinde Ukraynalı kadın pilot, milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Ukrayna heyeti üyesi Nadejda Savçenko’yu Ukrayna Kahramanı unvanıyla ödüllendirdi.(QHA)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.