Kağıt uçak 132 km uçtu.

Amerika Birleşik Devletler Hava Kuvvetlerine bağlı gönüllü bir grup yaptıkları kağıt uçak ile dünyanın en yüksek uçuşunu gerçekleştirdiler. 76 cm uzunluğa, 36.8 cm kanat açıklığına ve 424 gram ağırlığa sahip olan geleneksel dizayna sahip olan uçağa, GPS takip sistemi, ısı sensörü, barometre, uçuş bilgisayarı, batarya, solar panel ve son olarak HD kamera ile donatan ekip bir balon yardımıyla bu uçağı 29432 metre yüksekliğe ulaştırdı ve sonrasında serbest bırakarak kendi imkanlarıyla uçmasını sağladı.
Illinois, Kankakee’den Indiana, Rochester’ın güney batısına doğru rekor kazandıran uçuşunu gerçekleştirdi. Uçuş mesafesi 132 km ve uçuş süresi ise 2 saat 7 dakika olarak kayıtlara geçti. Bu sürelerle birlikte Guinness Rekorlar Kitabı’ndaki en yüksek en uzun süreli kağıttan uçak uçuşu rekorunu da ele geçirmiş oldu.
Bundan önceki rekor sahibi ise 2010 yılında Project PARIS (Paper Aircraft Released Into Space) projesinde 27.127 metre yükseklikte uçuşuna başlayan ve 90 dakikalık uçuş süresinde 161 km uçuş yapan kağıttan uçağa aitti.
kağıt uçaktan rekor kağıt uçaktan rekor2 kağıt uçaktan rekor3 kağıt uçaktan rekor6 kağıt uçaktan rekor4 kağıt uçaktan rekor5
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.