Eskişehir’de üretim yapan Coşkunöz Savunma ve Havacılık A.Ş, KAI’nin G. Koreli helikopteri KUH Surion’un gövde montaj projesi için imza attı

Coşkunöz Savunma ve Havacılık, Güney Kore merkezli dünyanın en önemli havacılık kuruluşlarından biri olan KAI firması ile KUH Surion helikopter projesi için Seul’de Uluslararası Adex Havacılık ve Savunma Fuarı’nda bir araya geldi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı Alt Sistemler Daire Başkanı Bilal Aktaş’ın da katıldığı fuarda, helikopterlerin en kritik parçası olan orta gövde montajı için masaya oturan iki firmanın yetkilileri, 10 yıllık üretim projesi için el sıkışarak kontrat imzaladı.Yapılan anlaşma kapsamında 2017 yılı sonunda ilk sevkiyatı yapılacak helikopter gövdesinden 60 adet üretecek olan Coşkunöz Savunma ve Havacılık, aynı zamanda iş ortağı olduğu Türkiye’nin önde gelen havacılık ve uzay sanayii kuruluşlarından TAI firmasından sonra, projenin büyüklüğü ve kullanılan teknoloji bakımından helikopter gövdesi üreten ilk firma olacak. Coşkunöz Savunma ve Havacılık Genel Müdürü Mehmet Coşkun 2015 yılının ilk aylarında 5 bin metrekare ilave bina ve tezgah kapasitesini arttırma yönündeki yatırımlarını süratle devreye aldıklarını belirterek, Türkiye’nin önemli bir ihtiyacı olan havacılık ve savunma sanayisine yönelik faaliyetlerini etkin sürdürmeye devam edeceklerini anlattı.

Coşkunöz Savunma ve Havacılık
Hassas işleme yöntemi kullanarak uçak ve helikopter gövdesi ile motor parçaları üretimi yapan Coşkunöz Savunma ve Havacılık San. Tic. A.Ş., Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde 7 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyor. Şirket; 60 yıllık köklü üretim geçmişi ile 6 farklı sektörde 12 firması, 2500 çalışanı ile faaliyet gösteren ve Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Coşkunöz Holding çatısı altında yer alıyor. 2006 yılındaki kuruluşundan 1 yıl sonra imalata başlayan ve takdir edilecek bir gelişme kat ederek 1.500’den fazla parçayı üretime alan Coşkunöz Savunma ve Havacılık, 2012 yılından itibaren ikinci büyüme hamlesini gerçekleştirdi ve kısa süre zarfında kaynak, montaj, entegrasyon, tasarım ve mühendislik hizmetlerini de envanterine katmayı başardı. Geçen Mart ayında NATO ve milli gizlilik dereceli tesis güvenlik belgelerini alan şirket, savunma ve havacılık sektörleri için yaptığı üretim faaliyetlerini birbirinden ayıracak olan tesisin temellerini Nisan 2015’te attı. (2 Eylül)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.