THY kabin amiri Gonca Benek Hacıoğlu Japonya’da Osaka Havalimanı’nda dilini yutan 13 aylık Malezyalı bir bebeğin hayatını kurtardı. Hacıoğlu “Artık bir manevi oğlum var” diyor

THY kabin amirleri aldıkları ilk yardım eğitimi sayesinde acil durumlara müdahale edebiliyor. En son örnek, 14 Mart’ta Osaka Havalimanı’nda yaşandı. İstanbul’a dönüş için uçuş ekibi ile havalimanına gelen THY sorumlu kabin amiri Gonca Benek Hacıoğlu, dilini yutan Malezyalı 13 aylık erkek bebek Ang’a soğukkanlılıkla müdahale etti. Ang’ın hayata tutunmasını sağlayan Hacıoğlu, o anları kurumun aylık dergisi Empathy’de anlattı. 


‘O BİR MELEK’ DİYORLAR
Malezyalı anne Cheng Peh Sze kucağında kendinden geçmiş bebekle koşarken üniformalı olduğunu görünce bebeği ona verdi. Hacıoğlu, “Bebek nefes almıyordu. Gözlerinin sadece akı görünüyordu. Bir şey yuttuğunu düşündüm. Yatırarak sırtını sıvazladım. Fakat bir şey çıkmadı. Parmağımı ağzına soktum ve fark ettim ki dili yok. İşaret parmağımla dilini boğazından çıkardım ve çocuk ağlamaya başladı” dedi. Doktor gelmeden bebeği bırakıp gitmek istemediklerini ifade eden Hacıoğlu şunları anlattı: “Kabin ekibim bir şeye ihtiyaç olur diye dikkatle bizi izliyordu. Bebeğin gözünü açacak gücü olmadığını fark ettiler. Bir şeyler ters gidiyordu. O an aklıma bir fikir geldi. Reaksiyon göstermesi için çoraplarını çıkarıp ayak tabanına bastırarak gıdıklar gibi yaptım. Herkese alkışlamalarını söyledim. Bütün Osaka Havalimanı alkış tutuyordu. Bebek kafasını kaldırdı ve tekrar avaz avaz ağlamaya başladı.Unutamayacağım bir andı” diye konuştu. Olaydan bir süre sonra ailenin pankartla fotoğraf çektirip kendisine teşekkür ettiğini anlatan Hacıoğlu, “Benim bir manevi oğlum oldu. İlk tatillerinde Türkiye’ye geleceklerini ve artık bizimle uçacaklarını söylediler. Singapur uçuşum olduğunda ben de onları ziyaret edeceğim. Bebeğin adı Ang. Arkadaşlarım ‘Allah’ın sana verdiği el sayesinde bebeğin hayatını kurtardın’ diyerek angel (melek) benzetmesi yapıyor. Bebek 10 gün hastanede kalmış. Her şey normale döndükten sonra beni aramışlar. ‘Sen bir meleksin bize gönderildin’ dediler. Annesi çocuğunu uyuturken kulağına şunu fısıldıyormuş: ‘Artık Türkiye’de çok güzel bir annen var ve onun sayesinde yaşıyorsun.” 

(Sabah)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.