Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından vurulduğu düşünülen Malezya Havayolları uçağı hakkındaki delillerin yetersiz olduğu iddia edildi.

Rusya’nın Sesi’nde yer alan habere göre MH17 sefer sayılı uçağın kimin tarafından düşürüldüğünü belirlemek için yeterli kanıt bulunmuyor, iddia Hollandalı savcı Fred Westerbeke’e dayandırılıyor. Savcı Westerbeke’nin “Gerekli bilgilerin elimizde olduğundan veya ilave bazı daha spesifik bilgilerin olabileceğinden emin değiliz ancak sahip olduğumuz bilgiler nihai sonuçlara ulaşmak için her hâlükârda yetersiz. Uydu görüntülerine ulaşmak için ABD ile temasta kalmaya devam edeceğiz” dediği iddia edildi.

Savcı Westerbek’nin açıklamasına göre, dava üzerinde sadece Hollanda’da üçü koordinasyon sorumlusu, ikisi uluslararası düzeyde çalışan toplam on savcı görev alıyor. Hollanda komisyonunda ayrıca yaklaşık 80 polis görevlisi ve tıbbi uzman çalışıyor.

Westerbeke, “Gazetelere bakılacak olursa, uçakta yaşananlar ve sorumlular çok net gibi geliyor ancak gerçekten sorumluların mahkeme önünde cevap vermesini istiyorsak internet üzerinden telefon konuşmaları veya kaza yerinden fotoğraflardan öte kanıtlar bulmamız gerekir. Bu nedenle tek bir senaryo değil birkaç senaryo değerlendiriyoruz.” derken açıklamasına “Elimizde olan bilgilerden yola çıkarak “yeryüzü – hava” füze saldırısının ihtimali en yüksek senaryo olduğunu düşünüyorum. Yine de başka bir seçeneğin söz konusu olabileceğini göz ardı etmiyoruz.” şeklinde devam etti. Savcı, “Talep edilenler arasında, Rusya’nın Boeing MH17 yakınlarında Ukrayna’ya ait bir askeri uçağın varlığını kanıtlamak istediği radar verileri de bulunuyor” açıklamasını yaptı.

Kışın gelmesine bağlı olarak uzmanların kaza yerine dönmelerinin çok düşük bir ihtimal olduğunu ve kaza bölgesinde hala tehlikenin büyük olduğunu ifade den savcı “B Planı” üzerinde çalışıldığını da bildirdi. Enkaz parçalarının kaza yerinden alınarak incelenmesi öngörülen B Planı için olanaklar değerlendiriliyor.

23 Temmuz’da Amsterdam Kuala Lumpur uçuşunu gerçekleştiren Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı Boeing 777 uçağı Ukrayna’nın doğusunda vurularak düşürülmüş 290 kişi hayatını kaybetmişti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.