Mart ayında kaybolan ve 239 yolcusuyla birlikte enkazı bile bulunamayan MH-370 sefer sayılı  B777 tipi   Malezya  uçağının sır perdesi aralanmazken, uçağın kaptan pilotu ile ilgili olarak  yeni bir iddia ortaya atıldı.

İddia sahipleri Yeni Zelandalı Geoff Taylor ve Ewan Wilson. 4 aylık bir çalışmanın sonunda yayına hazırladıkları ,’ ‘Uçuş 370’in kaybolmasının ardındaki gerçek” adlı kitap çıkaran yazarlara göre,kaptan pilot Z.Ahmed Şah uçağı bilinçli olarak okyanusa gömdü.

Yazarlara göre,”  Şah, kabin basıncını düşürdü, ancak oksijen maskeleri  otomatik olarak açıldıktan sonra 20 dakika sonra işlevini kaybetti.Hatta, uyuyan yolcular maskelerini takma fırsatı bulamadığından   birkaç dakika içinde  kendilerinden geçti. Şah,yolcuların bilinç kaybının ardından havasızlıktan ölmesini sağladı ve  uçağı kontrollü bir çakılmayla   okyanusa düşürdü.Kaptan pilot bunları yaparken, yardımcı pilot F.Abdül Hamit  ise kokpit dışındaydı; kokpit kapısını  kilitleyen Şah’a  bir türlü müdahale edemedi ve kabin ekibi ile birlikte yolcularla aynı kaderi yaşadılar.”

Kaptan pilot Zaharie Ahmad Şah’ın (53), 5 yıl hapis cezası alan Malezyalı muhalefet lideri Enver İbrahim’in koyu destekçisi olduğu belirlenmiş ve uçuşa saatler kala İbrahim’in duruşmasına katıldığı tespit edilmişti.

Uçağın kaybolmasından bir gün önce ülkede, bir erkek yardımcısına fiili livatayla suçlanan ve Yüksek Mahkemede beraat eden İbrahim, Temyiz Mahkemesince suçlu bulunmuştu. Ayrıca evinde yapılan aramalarda el konulan uçuş simülatöründe, Şah’ın uçağı bilinmeyen koordinatlarda nasıl indirebileceğine dair çalışmalar yaptığı ortaya çıktı. Malezya Havayolları ise, “Lütfen öncelikle uçağı bulun. Şah intiharı asla düşünmez ve medyada yer aldığı gibi  politika meraklısı değildir” açıklamasında bulunmuştu. Ancak Şah’ın daha önceden İbrahim’ i destekleyen ve ‘Demokrasi öldü’ yazısı olan tişörtlü fotoğrafları  Malezya medyasında yer almıştı.

Yardımcı pilot Farik Abdül Hamit’in ise dindar, kariyerine, ailesine ve arkadaşlarına çok düşkün olduğu kaydedilmiş,ancak Hamid’in 2011’de Puket’ten Kuala Lumpur’a uçarken, kuralları ihlal ederek iki Güney Afrikalı kadını kokpit bölümüne davet ettiği  iddia edilmişti.

h

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.