Her kentte seçim vaadi olarak hava alanı yapan hükumetler bunlara yenisi ekledi.

Doğu Karadeniz Bölgesi havalimanı çöplüğüne döndü. Kullanılmayan havalimanlarının yerine yenileri de ekleniyor. En dikkat çeken ayrıntı ise, bölgede yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğu bu havalimanlarını bile bilmiyor. Haber61 olarak bu hava limanlarını siz değerli okurlar için araştırdık.

Ordu Ünye Havalanı; 1986 yılında inşaatına başlanan Ünye Havaalanı, 1800 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde pisti inşa edildikten sonra ödenek yetersizliğinden tamamlanamadı. 1988 yılında da 49 yıllığına kullanımı Türk Hava Kurumu’na (THK) devredildi. Yaklaşık 400 dönümlük havaalanı arazisi, yöre sakinleri tarafından yıllardır çeşitli amaçlarla kullanılıyor. Fındık üreticileri de havaalanı pistinde her yıl fındık kurutuyor.

03 UNYE HAVAALANI 013

Ordu Hiresun Havalimanı; Ordu ile Giresun illerinin ortak kullanımı için ilk olarak 1964 yılında dönemin Bayındırlık Bakanı Arif Hikmet Onat tarafından sözü verilen, aradan geçen 50 yılda 8 cumhurbaşkanı, 25 başbakan, 41 ulaştırma, 34 bayındırlık bakanı eskiten Ordu-Giresun Havalimanı’na ilk uçak Cuma günü iniyor.

Ordu_Giresun

Gümüşhane Köse Havaalanı; Yapımına 1990’da başlanan Köse Havaalanı, ödeneksizlik nedeniyle 1998 yılında tamamlanabildi. Küçük uçaklar için planlanan ve buna göre inşa edilen havaalanı daha sonra istenilmesine rağmen yolcu uçakları için uygun hale getirilemedi. Şimdiye kadar bir kez dönemin Milli Savunma Bakanı Oltan Sungurlu, birkaç kez de Gümüşhane’yi havadan fotoğraflayan gazetecileri taşıyan küçük uçakların kullandığı havaalanının, atıl yatırım olmaktan kurtarılarak Bayburt ve Gümüşhane’nin kullanımına açılması isteniyor.

Gümüşhane – Bayburt Havaalanı; Eski Ulaştırma Bakanı Binalı Yıldırım, Bölgede iki ilin kullanması için bir hava limanı yapılacağının vaadini verdi. 2012’de dönemin siyasileri Köse’ye yapılacak havalimanı ile ilgili projeler açıklamıştı.

Rize – Artvin Havalimanı; Rize’de havalimanı yapılması için yürütülen çalışma kapsamında hazırlanan rapora göre, havalimanının bugünkü şartlarda yapılması halinde, yıllık ortalama 850-900 bin yolcu ve günde ortalama 15-20 uçuş kapasitesinin oluşacağı tespit edildi. Havaş’ın Rize’ye günde 17 otobüs seferi düzenlediği ve özel araçları ile birlikte Trabzon Havalimanı’nı kullanan günlük yolcu sayısının ortalama 2 bin 500 olduğu gözönüne alınarak, Rize-Artvin Havalimanı’nın inşası kararlaştırıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yapımı için çalışma başlatılan Rize-Artvin Havalimanı projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatıldı.

Sinop Havaalanı; 1993 yılında hizmete başlayan Sinop Havalimanıı, 2002 yılında 330 milyar lira zarar ederek kapatıldı. 2007’de tekrar açılan havaalanı 2013 yıllında yenilenmek için tekrar kapatıldı. Havaalanı 4 Şubat 2014’te yeniden açıldı.

Zonguldak Çaycuma Havaalanı; 1939 -1945 tarihlerinde yapılan havaalanı dönem dönem hizmet verdi fakat çoğunlukla hizmet dışıydı. 1999 yılında havaalanı yeni binası ve çevre düzenlemesi ile yeniden açıldı. Fakat 2002’de 68 milyar lira zarar ederek tekrar kapatıldı ve 2006’da devredildi. Havaalanı 2013 yılında iç hatlarda 3 bin 55, dış hatlarda 26 bin 801 olmak üzere toplamda sadece 29 bin 856 yolcuya hizmet verdi. (Haber61.net)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.