Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından ilimize bağlı Sudurağı Beldesi hudutları içerisinde yapılması planlanan Karaman Havalimanı projesi Yunus Emre Konferans Salonunda düzenlenen ve halkın katılımıyla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısıyla tanıtıldı.

MGS Proje Müşavirlik Mühendislik Ticaret Ltd. Şti yetkilileri ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı uzmanları tarafından projenin mevcut durumu, neden önerildiği, çevresel ve sosyal alanda yapılacak çalışmalar ile projenin tanımı ve özellikleri konusunda bilgiler verildi.
Toplantıya Bakanlık ve şirket yetkililerinin yanı sıra Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Sudurağı Belediye Başkanı Mehmet Ceyhan, AK Parti İl Başkanı Kerim Dereli, CHP İl Başkanı Mustafa Cem Kağnıcı, CHP Parti Meclisi üyesi ve Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Ertuğrul ile vatandaşlar katıldı.
Toplantıda MGS Proje Müşavirlik Mühendislik Ticaret Ltd. Şti uzmanlarından Çevre Mühendisi Nurdan Yıldırım, projenin tanımı ve amacı konusunda verdiği bilgide, “Proje şu anda planlama aşamasında olup, ÇED süreci tamamlandıktan ve ilgili kurumlardan izinler alındıktan sonra inşaat faaliyetlerine başlanacaktır. Projenin inşaat faaliyetlerinin 3 yılda tamamlanması planlanmaktadır. Proje yerinin seçilme nedeni alanın tomografik harita açısından genelde düz bir coğrafyaya sahip olmasıdır. Söz konusu projede 3.400×45 boyutlarında bir pist, 300×120 boyutlarında bir adet apron, 265×24 metre boyutlarında bir adet taksirut olarak planlanıyor. Ayrıca iç ve dış hatlar terminal binaları ve havalimanı için gerekli diğer tüm üstyapı tesislerinin yapımı gerçekleştirilecek ve halen faaliyette olan Nevşehir Havalimanıyla aynı özellikleri taşıyacak. 3 yılda tamamlanması planlanan havalimanının ekonomik ömrü 30 yıl olarak planlanmıştır. Ancak havalimanının kullanım talebi doğrultusunda gerekli bakım ve onarım çalışmaları gelişen teknoloji alternatifleri doğrultusunda yapılarak projenin ekonomik ömrünün devamlılığı hedeflenmektedir. Havalimanının inşaat aşamasında 300, işletmeye açılmasıyla birlikte ise bin kişinin çalıştırılması planlanıyor. Havalimanının inşa edileceği alanın yüzde 90’ı mera arazisi, yüzde 10’u ise özel mülkiyet alanıdır. ÇED ve izin süreci tamamlandıktan sonra proje hazırlıkları başlayacak” dedi.
Yıldırım, Karaman’a en yakın havalimanlarıyla ilgili olarak verdiği bilgide ise, “Karaman’a karayolu mesafesiyle yaklaşık 130 kilometre mesafede bulunan Konya, yaklaşık 325 kilometre mesafedeki Antalya ve yaklaşık 285 kilometre mesafedeki Adana illerinde havalimanları bulunmaktadır. Ancak mesafenin uzun olması nedeni ile havayolu ulaşımı tercih edilmemektedir. Karaman Havalimanı projesi ilin sürdürülebilir kalkınma ve gelişimi için büyük önem taşımaktadır. Yapılması planlanan havalimanı ile özellikle turizm, lojistik, tarım ve gıda gibi sektörlerle ilin büyük ölçüde önem kazanacağı dünüşülmektedir” dedi.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı uzmanlarından İnşaat Mühendisi Akif Güntürk’de, Karaman Havalimanı projesinin ihale sürecinin bir yıldan kısa olmayacak şekilde planlandığını ve gerekli izinler alındıktan sonra ihalesinin gerçekleştirilerek inşaatına başlanacağını söyledi.
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Sudurağı beldesi mevkiinde yapımı planlanan proje alanına karayolu mesafesi 20 kilometre, Ereğli ilçe merkezine yaklaşık 60 km ve Konya’ya ise yaklaşık 130 kilometre mesafesi bulunuyor.
(Karaman’ın Sesi)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.