Cengiz Topel Askeri Havaalanı’ndan Konya’ya gitmek üzere havalanan skorsky tipi askeri helikopterin radarlardan kayboldu. Askeri helikopterin düşme ihtimaline karşı hem havadan hemde karadan arama çalışması başlatıldı.

Saat 12.30 sıralarında  Cengiz Topel Askeri  havalanından Konya’ya gitmek üzere havalanan  Skorsky tipi askeri helikopter,  kalkıştan bir süre sonra radardan kayboldu. Deniz Binbaşı Deniz Akdeniz, Üsteğmen Çağrı Ceyhan, Astsubaylar  Mehmet Kocaköseoğlu ve Ömer Burak Öğüt yönetimindeki helikopterin düşmüş olabileceği kaygısıyla havadan ve karadan arama başlatıldı.

SİNYAL ALINDI

Bölgenin coğrafi yapısının dağlık ve engebeli olması nedeniyle ekiplerin bir bölümü Balaban Mahallesi’nde konuşlandı. Arama çalışmalarına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye ile jandarma, polis, 112 Acil Servis, AFAD, AKUT ekipleri köylüler katılıyor. Helikopteri arama çalışmaları sürerken, Örnekköy (eski Pazar Çayırı) yakınlarından hem helikopterden hem de pilota ait cep telefonundan sinyal alındığı bilgisi geldi. Bu bilgi üzerine arama- kurtarma ekipleri, yine Kartepe Dağı yamacındaki Örnekköy tarafına yönlendirildi. Havanın kararması, çalışmaları güçleştirdi. Bu bölgedeki arama çalışmaları sürüyor.

YENİ BİR İHBAR ÜZERİNE EKİPLER YER DEĞİŞTİRDİ

Kartepe çevresinde arama ve kurtarma çalışmaları sürerken, alınan bir ihbar üzerine ekiplerin bir bölümü kayak merkezi ve otellerin bir bölümünün arka kısmı olan Selimiye Yoğurtköy mevkiine kaydırıldı. Bu bölgede gece olmasına rağmen helikopterler uçarak sinyal alma umuduyla çevreyi tarıyor.

Ayrıntılar geliyor…

(Özgür Kocaeli)

Facebook ile Yorum Yapın

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.