Şirkette “hamilelik” isyanı var!

Dünyanın sayılı havayolu şirketlerinden biri olan Katar Hava Yolları’nın başı “hamile hostes” sözleşmesi nedeniyle dertte. Uzun süredir kadın çalışanlarına sözleşmede “hamilelik” şartı getiren Katar Hava Yolları, ILO tarafından “ayrımcılık” yapmakla suçlandı. ILO’ya cevap veren Katar Hava Yolları Başkanı Akbar el Bakar ise, “ILO’nun ne düşündüğü umurumda değil. Ben burada başarılı bir hava yolu şirketi yaratmak için uğraşıyorum” dedi.
ak3
Katar Hava Yolları’nın kadın çalışanlarına imzalattığı sözleşmede “hamilelik” şartı yer alıyor.
Sözleşmede, “kadın çalışanlar eşleri ve birinci derece akrabaları dışında, işyerine bırakılamaz ya da alınamaz” maddesi de yer alıyor.
akbar
 NTV’de yer alan habere göre, Katar  Hava Yolları’nın kadın çalışanlarına imzalattığı söz konusu sözleşme yeni değil. Ancak Uluslararası Çalışma Örgütü ILO, Katar Hava Yolları’nın böyle bir sözleşmeyi kadın çalışanlarına dayatmasını “ayrımcılık” olarak nitelendirerek, uygulamaya son verilmesini talep etti.
Dünyada 172 ülkenin üyesi olduğu Uluslararası Çalışma Örgütü ILO, Katar Hava Yolları’nın kadın çalışanlarına zorla imzalattığı söz konusu maddeleri sözleşmeden çıkarmasını istedi.
Bunun insan haklarına aykırı olduğunu belirten ILO, bu maddelerin çalışanlar arasında “ayrımcılık” yarattığı ve fırsat eşitliği ilkesine ters düştüğünü açıkladı.
ILO’nun bu çağrısına Katar Hava Yolları Başkanı Akbar El Bakar sert tepki göstedi. El Bakar, “ILO’nun ne düşündüğü umurumda değil. Ben burada başarılı bir hava yolu şirketi yaratmak için uğraşıyorum” dedi.
akbar1
Dünya çapında 31 bin çalışanı olan Katar Hava Yolları’nın hostes olarak görev yapan çalışanlarının yüzde 80’i kadın. Kadın çalışanların yüzde 90’ı da göçmen işçilerden oluşuyor. Katar devletine ait olan havayolu şirketi dünya genelinde 140 noktaya uçuyor.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.