İngiltere merkezli uydu şirketi Inmarsat yetkilileri Malezya Havayolları’na ait kayıp uçağı bulma çalışmalarının uzmanların tahmin ettiği düşme alanına henüz ulaşamadığını söyledi.

 

MH370 sefer sayılı Malezya uçağı 8 Mart günü 239 yolcu ve mürettebatıyla kayıplara karışmıştı. Fakat yapılan arama çalışmalara karşın uçak hala bulunamadı. Hint Okyanusu’nda uçağı arama çalışmalarına şu an için kısa bir ara verilmiş durumda. Çalışmalar tekrar başladığında Inmarsat uydusu kayıp uçağın bulunması için yeni bir umut olabilir.

 

BBC’nin konuştuğu Inmarsat uzmanları son verilere göre uçağın Hint Okyanusu’nun güneyinde düştüğünü belirtiyor. Bu noktaya Avustralyalı arama gemisi gönderildi, fakat kayıp uçak bulunamadı. Inmarsat yetkililerine göre Avustralyalı arama gemisi Inmarsat uydusunun işaret ettiği noktaya gidemedi. Çünkü arama gemisinin su altındaki uçağın kara kutusunun uzağından gelen deniz altındaki farklı sinyallerini yakaladı. Bu sinyalleri temel alan aramalar yüzünden 850 kilometrelik alandaki çalışmalar sonuçsuz kaldı.

 

Inmarsat’tan Chris Ashton bu aramaların gerçekçi olmayan bir alanda gerçekleştiği anlamına gelmediğini fakat öncelikli alanın mevcut çalışmaların yapıldığı bölgenin kuzeydoğusunda olması gerektiğini söyledi. Uçağın son sinyal alındığı bölgeyi temel alarak, sinyal aralığı ve süresini de hesaba katarak Inmarsat uyduları uçağın nerede olabileceği ile ilgili yeni tahminlerde bulundu. Bu tahminler ışığında arama çalışmalarına devam edilmesi bekleniyor.

(BBC Türkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.