Malezya Havayolarının 8 Mart’ta kaybolan MH370 sefer sayılı uçağın aranmasında yeni bir dönem başlatıldı.

Kaybolmasının üzerinden yaklaşık 5 ay geçen uçağın okyanusa düştüğüne neredeyse kesin gözüyle bakılıyor, hala bazı teorisyenlerin ıssız adamlardan birine düşmüş olabileceği hatta Afganistan’a indirilmiş olabileceğine dair teoriler üretmesine rağmen uçağın aranmasına Hint Okyanusu’nda devam ediliyor.

Avustralya hükümeti adına konuşan Başbakan yardımcısı Warren Truss arama çalışmalarında yeni bir dönemin başladığını duyurdu. Hollanda’da bölgeye gelen iki yeni gemi ile aramalara devam edeceklerini açıklayan Truss, yeni gemiler ve yeni arama sahaları ile bir sonuca ulaşmayı umduklarını açıkladı.

Avustralya Ulaşım Güvenliği Dairesinin idaresinde yönetilen arama çalışmalarının yaklaşık bir yıllık süreçte 48 milyon dolara mal olması planlanıyor. Maliyetin bir kısmının Malezya hükümeti tarafından karşılanması beklenirken bu miktarın ne kadar olabileceği konusunda heniz Malezya hükümeti adına yapılmış bir açıklama bulunmuyor.

Yaklaşık 1800 Kilometrelik bir hat üzerinde arama çalışmalarını yürüten Çin, Avustralya ve Malezya donanmalarına ait gemilerin karşılaştığı en büyük sorun derinlik. 1500 metreden 5 bin metreye kadar değişen derinliğe sahip bir alanda yapılıyor olması gemilerin limitlerini zorlamasına sebep oluyor. Bu derinlik seviyesinde arama yapabilen gemi sayısının azlığı ise ülkelerin bu konuda yardım almasını zorlaştırıyor.

Hollanda’dan temin edilen yeni gemiler ile öncelikli hedef arama sahasını 60 bin kilometre kareden 300 kilometre karelik bir alana düşürmek. Çeşitli deniz hava araçları ve uzaydan çekilen fotoğraflar ile desteklenen araştırmayı samanlıkta iğne aramaya benzeten yetkililer yaptıkları çalışmanın çok zor olduğunu ama bir sonuca ulaşmayı umduklarını söylüyorlar.

mh370-search-area-horizontal-gallery

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.