8 Mart’ta Kuala Lumpur-Pekin seferi sırasında kaybolan Malezya Havayolları uçağında bulunan 239 kişinin havasızlıktan ölmüş olabileceği belirtildi.

 

Avustralya Hava Ulaşımı Güvenliği Dairesi’nin yayımladığı rapora göre, okyanus üzerinde düzgün bir rota izlemesi, uçağın “çok çok büyük bir ihtimalle” otomatik pilottayken düştüğüne işaret ediyor. Yolcuların havasızlıktan öldüğü, uçağın benzini bitinceye kadar otomatik pilotta gittiği sonra da sulara gömüldüğü tahmin ediliyor. Hint Okyanusu’nda çok sayıda ülkenin katıldığı arama çalışmalarına rağmen şimdiye kadar uçağın izine rastlanmadı.

 

Avustralya Hava Ulaşımı Güvenliği Dairesi’nin 55 sayfalık raporu da, uçağın izlediği rotaya ilişkin radar verileri ve daha önceki felaketlerle yapılan kıyaslamaları temel alıyor. Raporda, radar kayıtları dışında uçaktan hiçbir veri yer almıyor. Uçağın kaybolmasıyla ilgili farklı teoriler var. Bunlar arasında uçağın kaçırılması, pilotun intihar etmesi ya da teknik arıza da bulunuyor. Hint Okyanusu’nun güneyinde, uçağın düştüğüne inanılan bölgede Ağustos’ta su altı aramalarına başlayacak. 60,000 kilometre karelik bir alanı kapsayacak arama çalışmalarının bir yıl sürebileceği belirtiliyor.

(BBC Türkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.