Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ/TAI) tarafından tasarlanarak prototip üretimi gerçekleştirilen HÜRKUŞ yeni nesil temel eğitim uçağı hakkında merak edilen bir soru var. Türk Hava Kuvvetleri ilerleyen yıllarda gösteri uçağı olarak HÜRKUŞ’u kullanacak mı?

TUSAŞ uçuş test merkezinin planlaması ve Murat Özpala’nın pilotluğunda yürütülen test uçuşları devam ediyor. Her sorti uçuş HÜRKUŞ’un uçuş sertifikası almasına bir adım daha yaklaştırıyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin İzmir Çiğli’de bulunan 2. Ana Jet Üssünde gerçekleştirilen eğitim uçuşlarında HÜRKUŞ’u kullanacağı biliniyor. Bu konuda ilk kesin sipariş 26 Aralık 2013’de verilerek 15 adet HÜRKUŞ-B uçağının alımı konusunda sözleşme imzalandı.

HÜRKUŞ uçaklarının Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil olmasından sonra HÜRKUŞ’un gösteri uçağı olarak kullanılıp kullanılmayacağı merak ediliyor. Kendi uçağını üreten ülkeler, ürettikleri uçaklar muharip amaçlı olmasa bile hem ülkelerinin hem de ürettikleri uçağın tanıtımı ve gücünün gösterilmesi amacıyla gösteri timlerinde kendi üretimi olan uçakları kullanılıyorlar.

İşte kendi üretimi uçaklarla gösteri timlerini uçuran ülkeler;

Thunderbirs

Thunderbirds

Amerikan Hava Kuvvetlerine bağlı Nevada’da konuşlu Nellis askeri üssü konuşlu bir gösteri ekibidir. Adını kuzey amerika mitolojisinden alan ve buna uygun hazırlanmış bir boyamaya sahip olan filo özel tanıtım gösterileri gerçekleştirmektedir.

Kökleri 1917’ye kadar dayanan gösteri ekibi bu güne kadar Amerikan yapımı, F-84 Thunderjet/Thunderstreak, F-100 Super Sabre, F-4 Phantom II, T-38 Talon uçaklarını kullanmıştır. Gösterilene şuan F-16 Fighting Falcon uçaklarıyla devam etmektedirler.

Blue Angels

Blue Angels

Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne bağlı gösteri filosudur. 1946 yılında kurulmuştur. Ekip bugüne kadar gösteriler için 11 milyon kilometreden fazla uçuş gerçekleştirmiştir.

Blue Angels’ın bugüne kadar kullandığı Amerikan yapımı uçaklar;

Grumman F6F-5 Hellcat, Grumman F8F-1 Bearcat, Grumman F9F-2 Panther, F9F-5 Panther, Grumman F9F-8 Cougar, Grumman F11F-1 (F-11) Tiger, McDonnell Douglas F-4J Phantom II, Douglas A-4F Skyhawk, McDonnell Douglas F/A-18A/B Hornet uçaklarını kullanmış olan gösteri ekibi şuan 6 adet McDonnell Douglas F/A-18C/D Hornet uçağını kullanmaktadır.

Red Arrows

Red Arrows

Kraliyet Hava Kuvvetleri akrobasi timidir. 1964’de tüm RAF gösteri ekiplerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Kuruluş döneminden sonra bir dönem İngiltere yapımı BAC Jet Provost ve Folland Gnat uçaklarını kullanan akrotim uzun süredir yine İngiltere yapımı olan BAE Systems Hawk uçaklarını kullanmaktadır.

Patrouille de France

Patrouille de France

 

Fransız Hava Kuvvetleri akrotimidir. 1931 yılında kurulmuş olan tim Avrupa’da kurulmuş en eski akrotimdir. Kurulduğu 1931’den 1953 yılına kadar Fransız üretimi çeşitli uçaklarla gösteri yapan ekip jet dönemine Amerikan yapımı F-84 uçaklarıyla geçiş yapmış bu uçaklarla bir gösteri yaptıkdan sonra yine Fransız yapımı olan Dassault Ouragan, Dassault Mystère IV, Fouga Magister uçaklarıyla devam etmiştir, 1981 yılından beri gösteri ekibi Frnasız, Alman ortak yapımı Alpha-Jet uçaklarıyla gösterilerine devam etmektedir.

Patrulla Águila

Patrulla Águila

İspanya Hava Kuvvetleri gösteri ekibidir, San Javier hava üssüne konuşlu bulunan gösteri ekibi 1985’de kurulmuştur. İspanya Hava Kuvvetleri tarihinde kurulan 5 gösteri ekibinin sonuncusudur.

Daha önce kurulan gösteri ekipleri sırasıyla 1954’de İspanya Hava Harp Okulu içinde kurulan ve Amerikan yapımı 6 adet T-6 Texan uçağıyla gösteri gerçekleştiren bir ekip, 1955 yılında jet eğitim okulunda kurulan ve Amerikan yapımı T-33 Shooting Stars uçaklarını kullanan bir ekip, 1956 yılında Manises hava üssünde kurulan ve Amerikan F-86 Sabre uçaklarını kullanan bir ekip ve 1980’de Los Llanos hava üssünde Fransız üretimi Mirage F-1 uçaklarını kullanarak gösteri yapan bir ekip kurulmuştur.

Şuan uçuşları gerçekleştiren Patrulla Águila ekibi İspanya yapımı 7 adet Casa C-101 Aviojets uçağı kullanmaktadır, yedek uçaklarla birlikte sayı 12 adettir.

Frecce Tricolori

Frecce Tricolori

İtalyan Hava Kuvvetleri akrotimidir, 313 gösteri filosuna bağlıdır. Kökleri 1920 yılına dayanan tim 1961 yılında kurulmuştur. Uçuş hayatına Amerikan yapımı Canadair F-86E uçakları ile başlayan filo daha sonra İtalyan yapımı Fiat G.91 PAN uçaklarını kullanmıştır. Filo 1982’den beri İtalyan yapımı Aermacchi MB-339 PAN uçaklarını kullanmaktadır.

Blue Impulse

Blue Impulse

Japan Öz Savunma Kuvvetleri hava gücü 11. filoya bağlı gösteri timidir. Kuruluşu 1960’da gerçekleştirilmiştir. Kuruluşundan 1981 yılına kadar Amerikan yapımı F-86F uçaklarını kullanan tim, 1981 sonrasında Japon yapımı Mitsubishi T-2 kullanmaya başlamıştır, gösteri ekibi 1995’den beri yine Japon yapımı Kawasaki T-4 uçaklarını kullanmaktadır.

Black Eagles

Black Eagles

Güney Kore Hava Kuvvetleri gösteri ekibi, 1967’de kurulmuş gösteri hayatına aralıklarla devam etmiş son olarak 2009’dan yeniden yapılanmıştır. Kuruluşundan itibaren sırayla Amerikan yapımı North American Aviation F-51 Mustang, Lockheed T-33 Shooting Star, North American Aviation F-86 Sabre, Northrop F-5A Freedom Fighter, Cessna A-37B Dragonfly uçaklarını kullanan tim 2009 yılından itibaren Güney Kore üretimi KAI T-50B Golden Eagle uçaklarını kullanarak gösteri hayatına devam etmiştir. Ekip 10 uçaktan oluşmakta olup 8’i gösteri 2’si yedek uçak olarak görevlendirilmiştir.

Smoke Squadron

Smoke Squadron

Brezilya Hava Kuvvetleri gösteri ekibidir, 14 Mayıs 1952’de kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana farklı ülkelerin üretimi olan uçaklar kullanmıştır. Kuruluşundan bu yana Amerikan yapımı North American T-6 Texan, Fransız yapımı Aérospatiale (Fouga) CM.170-2 Super Magister, Brezilya yapımı Neiva T-25 uçaklarını kullanmıştır, 2000-2010 yılları arasında Brezilya üretimi Embraer EMB-312 Tucano uçağını kullanan ekip 2010 yılından beri Brezilya üretimi Embraer EMB-314 Super Tucano uçağını kullanmaktadır.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.