Tatlısu-Esentepe açıklarında denize ‘İnsansız Hava Aracı’ (İHA) olarak bilinen, bir tür uçak düştü. Hangi ülkeye ait olduğu belirlenemeyen ve bir vatandaş tarafından fotoğrafı çekilen İHA’nın neden ve nasıl düştüğü bilinmiyor.

Tatlısu-Esentepe açıklarında denize ‘İnsansız Hava Aracı’ (İHA) olarak bilinen, bir tür uçak düştü. Bir vatandaş tarafından fotoğrafı çekilen İHA’nın neden ve nasıl düştüğü bilinmiyor. Görgü tanığından alınan bilgiye göre denizde tespit edilen İHA bölgeden bir belediye tarafından vince yüklenerek karaya çekildi. Denizde ters vaziyette bulunan aracın alt kısımlarında kameralar olduğu ifade edildi. Polis Basın Subaylığı olayla ilgili poliste herhangi bir kayıt olmadığını belirtti. İHA’ların günümüzde birçok saldırı ve keşif görevinde de kullanılmaları akıllarda soru işareti yarattı. Aracın hangi ülkeye ait olduğu bilinmezken Kıbrıs üzerinde hangi amaçla uçtuğu da öğrenilemedi.
Son aylarda Türkiye üzerinde de birkaç insansız hava aracının görülmüş hatta bazıları TSK tarafından düşürülmüştü.
Özellikle Irak ve Suriye’de yaşanan iç savaş ve bölgedeki askeri gerginlikler nedeniyle ülkelerin istihbarat ihtiyacının da artması söz konusu araçların kullanımının da artmasına neden oluyor. (Kıbrıs Yenigün)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.