Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Türk Yıldızları ve Solo Türk’ün KKTC’ye gelmesini sözde “Rum hava sahasının ihlal edildiği ve bölgenin yasa dışı kapatıldığı (NOTAM)” iddiası ile BM’ye şikayette bulundu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı nedeniyle Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı hava akrobasi filosu Türk Yıldızları ve Solo Türk’ün KKTC’ye gelmesi ve paraşütçülerin atlayış yapması için sözde “Rum hava sahasının ihlal edildiği ve bölgenin yasa dışı kapatıldığı (NOTAM)” iddiası ile BM’ye şikayette bulundu.
Haravgi Rum Dışişleri Bakanlığı’nın BM nezdinde gerekli girişimlerde bulunduğunu yazdı ve TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’na gönderdiği kutlama mesajının satır başlarına yer vererek, mesajda kullandığı Barış Harekâtı, iki halkın eşitliğine dayalı daimi çözüm ifadelerini “tahrikkar” diye niteledi.

“YUNANİSTAN ANA VATANDIR”

Gazete gün dolayısıyla Rum tarafında düzenlenen “kınama” etkinliklerine katılmak üzere Güney Kıbrıs’ta bulunan Yunanistan Meclis Başkan Yardımcısı Maria Kolia Çaruha’nın Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’le görüşmesinin ardından söylediklerine yer verdi. Habere göre Çaruha “Yunanistan ana vatandır. Kıbrıs halkının kararlarına saygı duyuyor ve şu anda uzlaşmaz görünen bir Türkiye’ye yönelik haklı taleplerinde her zaman Kıbrıs halkının ve siyasi liderliğinin yanındayız” dedi. Politis haberi “Yayılmacı İhlaller… Resmi Geçitten Sonra Girişimler” başlığıyla aktardı. Rum Dışişleri Bakanlığı’nın Ada’daki BM Barış Gücü nezdinde girişimlerde bulunması yanında New York’taki BM merkezinde de girişimde bulunulması talimatı veren gazete benzer girişimlerin her yıl yinelendiğini yazdı.

(Akademik Perspektif)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.