Güney Kıbrıs Rum Yönetimine (GKRY) ait hava yolu şirketi Cyprus Airways’in iki büyük taliplisinden planlama istendi.

Uzun süredir mali sorunlarla boğuşan Cyprus Airways’in satış planlamasında yeni bir aşamaya gelindi. İki büyük talipli olan Yunanistan merkezli Aegean Airways ile İrlanda merkezli Ryanair’den şirket yapılandırma planı istendi. Şirketin diğer taliplileri olan İsrail merkezli Arkia İsrail, İsveç ve Rus yatırımcılardan oluşan hava yolu yatırım grubu Arevenca dan ise bir yapılandırma planı istenmedi.

Plan kapsamında iki rakip şirketin, alım işlemi sonrasında Cyprus Airways’in nasıl bir işletme anlayışı ile yönetileceğinin ve çalışan haklarının açık bir şekilde belirtilmesi isteniyor. Ryanair’in, Cyprus Airways’i tamamıyla kendi bünyesine katarak çalışması ve Güney Kıbrıs’ı bir aktarma üssü olarak kullanıp Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya açılması bekleniyor. Aegean Airways’in Cyprus Airways markasını tamamıyla kaldırıp kaldırmayacağı net olarak bilinmezken, özellikle turizm amaçlı olarak GKRY’ni ciddi bir üs olarak planladığı tahmin ediliyor. Her iki şirketinde çalışan haklarını kendi şirket seviyesinde tutacağı tahmin ediliyor bu sebeple Ryanair’in alımı gerçekleştirmesi durumunda ciddi bir işten çıkarma dalgası bekleniyor.

Aegean şirketi, Cyprus Airways’i alım planının ciddiyetini göstermek ve alternatif bir şirket kurulması gereklililiği durumuna karşı GKRY sivil havacılık otoritesine şirket kurmak için başvuru hazırlığı yapıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.