Ukrayna, Rusya sınırına düşen Malezya Havayolları uçağının vurulduğundan herkes emin ama kim vurdu?

Malezya Havayolları’nın Amsterdam- Kuala Lumpur seferini yapan MH17 sefer sayılı Boeing 777-200 tipi yolcu uçağının Ukrayna, Rusya sınırı yakınlarında düşmesinin yankıları sürüyor. Uçağın bir füze ile vurulduğuna kesin gözüyle bakılırken kimin vurduğu konusunda çeşitli görüşler konuşuluyor.

Ukrayna Hükumeti uçağın Rusya yanlıları tarafından düşürüldüğünü açıklarken. Rusya yanlıları ve Rusya bu bilgiyi yalanlayarak uçağın Ukrayna tarafından düşürüldüğünü söylüyor. Rusya yanlıları bizim elimizde  33 bin feet (10 km) yükseklikteki hedefi vuracak sistem yok demesine rağmen Doğu Ukrayna’da ayrılıkçı milislerin kontrolündeki bölgelerde birden fazla uzun menzilli hava savunma sisteminin görüntüleri internet ortamına düşmeye başladı.

Ukrayna Hükumeti ise uçağın ayrılıkçı güçler tarafından düşürüldüğünü bir basın toplantısı ile duyurdu. Ukrayna İstihbarat Teşkilatı (SBU) Rusya askeri istihbarat yetkilileri ile ayrılıkçılar arasında yapıldığı iddia edilen telefon görüşmelerinin kayıtlarını yayınladı. Düzenlenen basın toplantısında ilk olarak Rusya ordusunda albay olarak görev yapan Vasili Geranin ile yine Rus askeri istihbaratından ve Donetsk’teki ayrılıkçıları kumanda ettiği iddia edilen Igor Bezler’in uçağı ayrılıkçıların düşürdüğünü söylediği telefon kaydı yayınlandı. Devamında ise “Major” ve “Greek” kod adlı ayrılıkçıların telefon görüşmesi basınla paylaşılırken, enkaz yerinde bulunan Major’un uçağın Chernukhin kontrol noktasından ateşlenen füze ile düşürüldüğünü ve yüzde 100 bir sivil uçak olduğunu söylediği duyuluyor. Basın toplantısında açıklama yapan İstihbarat Şefi Valentyn Nalyvaychenko ise ‘Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun emriyle yayınlanan bu son kayıtların Rus askerinin bu suça ortak olduğunu kanıtladığını’ belirterek, ‘bu askerlerin cezalandırılmalarının peşinde olacaklarını’ kaydetti.

Rusya Hükumeti ise tüm bu açıklamalara karşın uçağın Ukrayna tarafından düşürüldüğünü iddia ediyor. Rusya’nın iddiasına göre uçak vurulmadan önce üç dakika boyunca Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait uçaklarla beraber uçuş gerçekleştiriyor.

Uçağın enkazına ulaşan ayrılıkçı milis güçler yaptıkları son açıklamada enkazın incelemesi için gelecek heyetlere müdahale edilmeyeceğini açıkladı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.