Kaza yapan bazı şirketlerin şirket logolarını kapatmaları medyada yer alır.

Kimse görmesin! Duymasın!

Örneklerini sıkça görüyoruz.

Bu aynı zamanda, şirketlerin kendileriyle “iyi haber” çıkınca  herkes “iyi”; olumsuz bir haberi de “berbat” haber olarak görmeleriyle ilintili. Ülkemizdeki havayolu şirketleri yanında, sektörün diğer işletmeciler için de aynı düşünceleri paylaşmak mümkün.

HEP onlar en iyisini düşünür ve bilir. Aksi durumda sizler, onlar için “berbat” bir medya organısınızdır.

Görsel medya boşluğu şirketler için büyük bir avantaj. Yaşananlar görsel açıdan kitlelerle doğrudan bir etki yaratmıyor. Okumayıp sadece başlık üzerinde göz gezdiren kişi sayısının bir hayli fazla olduğu Türkiye’de en iyi enformasyon görsellikle sağlanamayınca, her şey bir anda unutulup gidiyor. Dolayısıyla, kamuoyunun etkileyici gücü de deyim yerindeyse kaynayıp gitmekte.

Ne var ki, bu  tür uygulamalar aksine merak ve ilgiye sebep olurken, haberin olduğundan büyük rağbet görmesini sağlıyor..

Adını ünlü aktris ve şarkıcı Barbara Streisand’dan alan Streisand etkisi her alanda ters etki yapmasına ve örneği olmasına karşın, havayolu şirketlerinin uygulamasıyla daha da komik hale dönüşüyor.

Haliyle buna örnek bir haber video verelim. Thai Airways  bakın, nasıl mizah konusu olmuş.

Fakat şu unutulmamalı: “Sonuna Kadar Delifişeklik” yazarlarının anlatımıyla, “Enformasyon artık bir teknolojiye dönüştü. Dolayısıyla bu teknoloji, her türlü otoriteye meydan okuyor. Seçmen siyasetçiye, astlar yöneticilere, öğrenciler öğretmenlere, hastalar doktora, çocuklar anne babaya, en önemlisi; müşteriler şirketlere meydan okuyor.”

Müşterilerin kediden kükreyen aslana dönüştüğü günümüzde sadık müşterilere sahip olan şirketler pazarı da ele geçiriyor.

Pazarı ele geçirmek kadar elde tutmak becerisi yoksa!

Elbette, yoksanız sivil havacılığın çöp sepetine atılmanız sürpriz değildir; tıpkı önceki örneklerinde olduğu gibi…

Sivil havacılığın ve otoritenin en büyük boşluğu görsel medyanın olmayışı. Şirketler bunu gayet rahat kullanıyor. Yazılı medyanın yapabileceği sınırlı. Streisand Etkisinin gücünün farkında olsa(lar) da, işlevi sınırlı.

Darılmaca, gücenmece devreye girer.

Kısacası meydan boş.

Şu örnekle noktalayalım:

Amerika Birleşik Devletleri dış politikasında iz bırakan Dışişleri bakanlarından biri olan Henry Kissinger, zoraki ve istemeyerek katıldığı basın toplantılarında, işine gelmeyen sorularla karşılacağını sezinleyince şöyle dermiş:

“Benim yanıtlarıma göre sorusu olan biri var mı?”

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

 1. Müşteri bir şekilde edinilir fakat sadık müşteri edinmek kolay değil. Esnaf bu durumda “benim müşterim”, “hep benden alır” gibi kelimeler kullanır ki esnafı ayakta tutan bu müşterilerdir.

  Havayollarının da sadık müşterileri olmalı mıdır? Pazarlama uzmanı değilim ama ticaret yapan herkesin olmalıdır diye düşünüyorum.

  Sadakat, müşteri kartları ile arttırılmaz, gönüllere girerek arttırılır. Bir havayolu gönüllere nasıl girer bilemem fakat bir eczaneye gittiğiniz zaman çocuğunuza balon hediye ettiklerinde ne düşünüyorsunuz?

  Bence köklü firmalar bu farkı göstermeliler. “B777 ile uçuyoruz daha ne olsun” değil, mesela ben uçtuğum hatlarda low cost firmalar ile milli havayolumuzun aynı tip uçaklarla uçtuğunu görüyorum, yani bir fark yok.

  Bir uçağını retro boyayıp, ben köklüyüm imajını güçlendirebilir. Uçaklarının üzerine ülkemizden objelerin resimlerini koyabilir.

  Özellikle turizm seyahatlerini öneren Pegasus, turistik yerlerimizin resimlerini (peri bacaları, kız kulesi, semazen, boğaziçi köprüsü) uçaklarına nakşedebilir.

  Bu boyama işlemlerini elbette OnurAir, Borajet ve AtlasGobal de yapabilir. Bu tip boyamaların uçaklara çok yakıştığı da bir gerçek.

  Streisand etkisi, haber yapmak isteyen medyanın suçu olmamalı. Bir havayolunun haberini yaparken başka bir havayolunun resimlerini kullanamazsınız elbette.

  En son Germanwings kazasında, havayolu ve uçak üreticisi hariç komikleşme pahasına herşey suçlandı da bir tek Onlar suçlu değildi.

  Yani birşeyleri saklamak yerine dikkatleri başka yöne çektiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.