ABD, Bişkek’teki transit sevkiyat merkezini tamamen boşalttı.

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Manas Uluslararası Havalanında Aralık 2001’den bu yana faaliyette olan ABD askeri hava üssü kapandı.

Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Turdakun Sıdıkov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD’nin transit sevkiyat merkezinin boşaltmasına ilişkin, “Temmuz başında yapılan törenin dışında merkezin kapanışına ilişkin herhangi bir etkinlik düzenlenmeyecek” dedi.

ABD üssünde bu ay başında düzenlenen törende, ABD’li yetkililer üssün sembolik anahtarı ile 30 milyon dolar değerinde araç ve teçhizatı Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri’ne teslim etmişti.

ABD ile kira anlaşmasını uzatmayan Kırgızistan hükümeti, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ABD’nin Bişkek Büyükelçiliği’ne, üssün 11 Temmuz’a kadar kapatılmasına ilişkin 180 gün önce nota vermişti. ABD tarafı ise üssün kapanmamasına yönelik bugüne kadar herhangi bir girişimde bulunmamış, üssü boşaltmaya başlamıştı.

Bişkek’te 11 Eylül saldırılarının ardından açılan üssün kira getirisi düşük olduğu gerekçesiyle 2009 yılında kapatılmasına yönelik karar alınmış ancak taraflar, yıllık kira ücretini üç katına çıkarak 60 milyon dolarda uzlaşmıştı. Tarafların üssün faaliyetinin devamına ilişkin kararı Rusya’nın tepkisine neden olsa da kira anlaşması 11 Temmuz 2014 tarihine kadar uzatılmıştı.

(TRT Avaz)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.