Rusya, tarafından ilhak edilen Kırım, Rus ordusunun planlarını alt üst etti.

Ukrayna’nın doğusunda çıkan olaylar sonrasında Rusya tarafından ilhak edilen ve Rus toprağı olarak ilan edilen Kırım, çözülemeyen sorun haline geldi. Rus ordusu Kırım bölgesinde yeniden yapılanmaya çalışırken, daha önce verilen siparişlerin teslimatında Kırım kaynaklı sorunlar yaşanıyor.

Kırım’da bulunan Belbek hava üssünü, hava savunma amaçlı kullanma kararı alan Rus Hava Kuvvetleri, buraya tümen seviyesinde bir birlik yerleştirecek.

Kırım’ı Aldın Mistral’i Alamazsın!

Rusya’nın Fransaya yaptırdığı Mistral tipi helikopter gemilerinin teslimatı bir türlü gerçekleştirilemiyor. Kırım’ın ilhakı sonrası uluslararası kamuoyunun tepkisini çeken Rusya, teslimatlar konusunda ısrarcı davranırken Fransa sessizliğini koruyor.

Rusya’nın Sesi’nde yer alan habere göre 14 Kasım’da gerçekleştirilmesi gereken teslimat için ulaşılmaya çalışılan Fransız makamları iletişime geçmiyor. Rusya’nın iddiasına göre Mistral’in teslimatını ABD engelliyor, çünkü Fransa’nın teslimatı gerçekleştirmemesi durumunda ödemesi gereken ciddi bir tazminat bulunuyor. Rus kaynakların iddiasına göre ABD, Fransa’yı ikna ederek Rusya için üretilen Mistral gemilerinin NATO tarafından alınarak, uluslararası görev güçlerine tahsis edilmesini sağlamaya çalışıyor.

Mistral gemileri, Rus donanmasının geleceği için büyük önem teşkil ediyor. Sovyetler döneminden beri aynı sistemleri kullanan Rus Donanması, yorgun ve artık çağ dışı kalan sistemlerden kurtulmak için uluslararası alım anlaşmaları imzalayarak süreci hızlandırmaya çalışmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.