Kırım Haber Ajansı’nın haberine göre Rusya’nın Boeing 747’leri Kırım’a uçmaya başladı

Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan kriz nedeniyle Kırım’a ulaşımda yaşanan arz yetmezliğine sefer sayısı artırılarak ve uçakların gövdesi büyütülerek çare aranıyor.

Kara ve demiryolu ulaşımında yaşanan problemler nedeniyle Rus havayolu şirketlerinin sahip olduğu en büyük uçak olan Boeing 747 Kırım’a her gün sefer yapmaya başladı.

Akmescit Havalimanı Genel Müdürü Yevgeniy Plaksin,”Bu en büyük sınıf uçak. Ona hizmet vermek için personele ilave eğitim verdik, ek personel aldık, özel araçları sağladık, itfaiye araçlarının sayısını artırdık. Biz bunu başardık ve şimdi bu tip uçakları havalimanımıza kabul edebiliyoruz” dedi.

522 koltuk kapasiteli uçak iki kent arasındaki mesafeyi 2 saatte kat ediyor. Seferler hafta içi her gün 1, hafta sonu ise 2 sefer yapacak.

Kırım Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı Yuriy Şevçenko, “Bugün gelen uçak trene benziyor. Bu uçak, Moskova – Akmescit treninin getirdiği yolcu sayısı kadar yolcu getirdi. Bir günde biz 8 bin yolcuya hizmet veriyoruz. Bu uçak tek başına 500 yolcuyu taşıyor” diye konuştu.

Moskova yönetimi Kırım’a yapılan uçak seferlerine sübvansiyon uygulayarak bilet fiyatlarını düşük tutmaya çalışıyor.

Boeing 747-400 yolcusu Yelena Nikitina, “Çok iyi uçuş. Her şey güzel geçti. Simferopol’de olduğumuz için mutluyuz” dedi.

Halen Akmescit Havalimanına sadece Rusya’dan seferler yapılıyor. Kapasitesinin yüzde 70’ini kullanılan havalimanında günde 100 seferle 8 bin yolcuya hizmet veriliyor.

Havalimanına ambargo uygulanmasına rağmen Kırım Cumhuriyeti Başkan Vekili Sergey Aksyonov, Rusya harici ülkelere de sefer yapmak istediklerini söyledi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.