Akmescit’te, Rusya Federal Hava Ulaştırma Ajansı’ndan gerekli izin alan ve 19 Temmuz’da Rusya’nın Anapa şehrinden aktarmalı Akmescit – İstanbul seferini yapan Çeçenistan’ın Groznıy Avia havayolu şirketi, Türkiye yetkililerinden direkt uçak seferi yapmak için izin beklediği belirtildi.

Groznıy Avia havayolu şirketinin satış müdürü Sergey Petrov, 29 Temmuz tarihinde Akmescit’te düzenlenen basın toplantısı sırasında, “Federal Hava Ulaştırma Ajansı’ndan izin aldık. Bir sonraki aşama ise, Ulaştırma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve havacılık alanı yetkililer ile bu konuda anlaşmaya varması. Bu işlem için 10 gün kaldı, çünkü başvuru yaptık, cevap bekliyoruz. İzin alınırsa, Akmescit – İstanbul hattında düzenli seferleri gerçekleştirmeye hazırız” dedi.

Groznıy Avia havayolu şirketi, 19 Temmuz’da iniş yaptığı Sabiha Gökçen havalimanına değil, Türkiye’nin en büyük havaalanı olan Atatürk havalimanına sefer yapmak istiyor.

Sergey Petrov, şimdilik ise Groznıy Avia şirketinin Kırım’dan Türkiye’ye Anapa aktarmalı seferleri gerçekleştirmeye planladığını açıkladı.

Basın toplantısında konuşan Kırım Ulaştırma Bakan Yardımcısı Anatoliy Tsurkin, Ağustos ayının başında Türkiye’ye artık düzenli uçak seferlerinin yapılacağı söyledi.

Pazartesi ve Perşembe günleri aktarmalı seferler düzenleneceğine dair bilgi alındı. Ay-Sofia şirketi bilet satışlarını yeniledi.

Gidiş-geliş bilet fiyatının yaklaşık 17 bin ruble (480 dolar), tek taraf bilet fiyatının ise 8-9 bin ruble arasında ( yaklaşık 255 dolar) olacağını belirten Tsurkin, hükümetin bilet fiyatlarını düşürmeye yönelik çalışma yapacağını bildirdi.

Sergey Petrov, Anapa aktarmalı Akmescit-İstanbul uçak seferinin yaklaşık 4 saat süreceğini (Akmescit’ten Anapa’ya – 30 dakika, teknik ara ve Anapa’dan İstanbul’a 1 saat 20 dakika), sefer yapan uçağın ise 100 kişilik Yak-42 olacağını kaydetti.

İlgili seferi yapan uçağın Rusya’nın Anapa şehrine yaptığı inişi, yaptırım korkusundan değil, yakıt ikmali için yapıldığı belirtildi.

Sergey Petrov, “Uçak tam kapasite dolarsa, yakıt ikmalini yapmak gerekiyor. Fakat biz tüm kurallara uyuyoruz, hiçbir şeyi ihlal etmiyoruz” dedi.

Anatoliy Tsurkin, “Biz Rusya uçağını kullanıyoruz, bu uçağın Anapa’da ara vermesi gerekiyor” diye kaydetti.

Groznıy Avia şirketi, uluslararası seferlerde Rus uçağı kullanıldığı için yaptırımların uygulanmayacağını öne sürdü.

Petrov, “Şirketimiz Rusya’da üretilen Yak-42 uçaklarını kullanıyor. Yaptırımların uygulanabileceğine dair uyarılar bizi etkilemez. Birçok kişi uçağın yaşından korkuyor. Uçak 20 yaşında, fakat ömrün yarısını bile tüketmedi, bence uçak için normal bir yaş” dedi.

Groznıy Avia şirketi, Federal Hava Ulaştırma Ajansı’ndan Antalya ve Erivan’a sefer yapma izni de almıştı. Bu konu ile ilgili Ermenistan yetkililerine de başvuru yapılmıştı. Eylül-Ekim aylarında Erivan seferlerinin yapılması bekleniyor.

QHA

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.