Rusya hükümeti, yaptırım listesinde yer alan Dobrolet havayolu şirketinin yerine Kırım’a yerli uçaklarla uçacak yeni hava yolu şirketi oluşturma seçeneklerini görüşüyor.

Ria haberin konuyla ilgili yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, seçenekler arasında yeni devlet üniter yönetimin oluşturulması veya  Red Wings havayolu şirketinin tamamının satın alınması yer alıyor. Her iki seçenekte de o havayolu şirketinin pisti ve personeli kullanılacak.

Hükümet, bütçe senaryolarına göre yolcu taşıyacak taşıyıcı bulma çabası içerisine girdi. Yolcu taşımacılığı da bütçeden ayrılacak sübvansiyonlarla yapılacak. Yerli pistleri kiralayacak hava yolu şirketleri de kendisine karşı uygulanacak yaptırımlardan çekinmeyecek. Yerli uçakların işletmelerindeki ticari verimlilik yabancı uçakların ticari verimliliğinden daha düşük olduğu için sübvansiyona ihtiyaç duyuluyor.

Bilindiği gibi, Rusya’nın Kırım’a yolcu taşıyan Dobrolet havayolu şirketi Batı’nın yaptırım listesine alındı. Avrupa leasing  şirketi Dobrolet’un uçtuğu Boeing 737-800 uçaklarının subleasing sözleşmesinin feshedilmesini talep edince, Dobrolet  tüm yönlere yaptığı uçuşları durdurmak zorunda kaldı.

(Gazetem.ru)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.