Rusya’nın Kırım’ı işgali ve Kırım’ın Rusya’ya ilhak edilmesinin ardından Ukrayna, Türkiye’ye sınır geçişleri ile ilgili nota verdiği ortaya çıktı. Ukrayna, Kırım ve Yarımada çevresinde bulunan 27 deniz ve hava limanının geliş ve kontrol noktalarının kapatıldığını belirtti. Ukrayna olası kazalardan Rusya Federasyonu sorumlu olacaktır diyerek Nota verdi.Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nı uyardı.

 Airporthaberin haberine göre,Ukrayna ile Rusya’yı savaşın eşiğine getiren Kırım sorunu yaşanırken Ukrayna’nın Türkiye’ye Nota verdiği ortaya çıktı. Ukrayna, 30 Nisan’da Bakanlar Kurulunda çıkan bir kararname ile Kırım ve çevresinde bulunan deniz ve hava limanlarının geliş ve kontrol noktalarını kapattığını belirtti. Verilen Notada Ukrayna, yaşanacak kazalardan Rusya Federasyonu sorumludur diyerek limanlara gelinmemesini istedi.Kırım kapatılan geçiş noktalarının Nota’ya ekledi. Durumun Türk Dışişleri Bakanlığı’na iletilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı Haziran ayı başında konuyla ilgili bir uyarı yazısı hazırladı. Yazı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na gönderilerek kamu kurumları ile sivil kuruluşların uyarılarak bölgeye yapılacak ticari ve sivil ziyaretlerin iptal edilmesini istedi.

Bu arada THY’nin ve Atlasjet’in o dönem derhal Simferopol seferlerini durdurmasında bu uyarının etkili olduğu, Pegasus Havayolları’nın da aynı gerekçeyle Simferopol seferlerini ileri bir tarihe ertelediği ortaya çıktı.

 UKRAYNA KENDİ DERDİNDE …GEÇİCİ İŞGAL ALTINDAKİ TOPRAKLARIMIZ!

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği tarafından 7 Mayıs’ta Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği yazıda ise bir ayrıntı dikkat çekti. Nota içerikli yazıda Ukrayna’nın Rusya’ya katılma kararına rağmen ayrılıkçıların ukrayna topraklarını işgal etmeleri üzerine  ve Rusya Federasyonu’nun askeri saldırıları nedeniyle “Ukrayna’nın geçici olarak işgal altında olan topraklarında hukuki rejimin uygulanması, vatandaşların hak ve özgürlüklerinin korunması için sınır geçişlerinin kapatılması ile ilgili kararname çıkartıldığı belirtildi. Nota yazısında Ukrayna’nın Kırım bölgesindeki kaybettiği bölgeleri geçici olarak işgal edildi şeklinde tanımlaması dikkat çekti.

KIRIM’da ne yapılmak isteniyor?

Airporthaber’in  özel haberinde yer alan  bilgilere göre,Ukrayna’nın  müdahalesiyle kapatılan Kırım Hava sahası ve Simferapol Havalimanını ardından, MH17  sefer sayılı Malezya Havayolu uçağının da düşürülmesine bağlı olarak alına önlemler nedeniyle  THY ‘de Dnipropetrovsk  Havalimanına yaptığı seferleri   1 Ağustos tarihine kadar  durdurdu.Belki bu süre yeniden uzatılacak.Şu haliyle KIRIM’dan  en yakın uçuş noktası  Odessa Havalimanı. Kırım sakinlerinin dünyayla bağlantısı kesilmiş vaziyette. SHGM   Rusya tarafından  ilhak edilen Kırım’daki  vatandaşların en yakın yolculuk yapacağı havalimanı olan Herson havalimanından Türkiye’ye  seferlerin başlaması için en erken tarihin 2015 yılbaşı olabileceğini açıkladı..! Dolayisiyle Avrupa’nın göbeğinde tecrit edilmiş vaziyette olan Kırım Tatarları’nın sesini duyan yok, ya da duymazlıktan gelindiği , 250.000 bin Kırım Tatar vatandaşının seyahat hürriyetinin engellendiği bir gerçek olarak görülüyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.