KKTC’de Bakanlar Kurulu kararıyla orman yangınlarını söndürmek amacıyla kiralanacak helikopter için açılan ihale sonuçlandı. İhaleye Türkiye’den 3 teklif sunulurken, Merkezi İhale Komisyonu en düşük teklifi veren Bordo Mimarlık İnşaat Taahhüt Dış Ticaret Ltd. ve Erah Havacılık Ticaret Şirketi Ltd’in teklifini kabul etti.

Türkiye’de kurulu bir iş ortaklığı olduğu belirtilen söz konusu firmadan 29 Haziran-15 Ekim arasındaki sürede kiralanacak yangın söndürme helikopteri için saat başı 5 bin 160, toplamda ise 937 bin 400 Dolar ödenecek.

TAK muhabirinin Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Asım Özer’den aldığı bilgiye göre,ihaleye ikinci düşük teklifi Sportif Havacılık ve Kimya A.Ş. saat başı 7 bin 250 dolar, toplamda 1 milyon 317 bin 83 dolar 28 sent olarak sundu.

İhaleye sunulan üçüncü teklif ise Kaan Havacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş’ninsaat başı 9 bin 687 dolar, toplamda ise 1 milyon 759 bin 805 dolarlık teklifi oldu.

TOPLAM 181 SAAT 40 DAKİKALIK UÇUŞ

Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Asım Özer, 29 Haziran-15 Ekim arasındaki süre içinkiralanan helikopterin günde 100 dakika olmak üzere toplam 181 saat 40 dakika uçması üzerinden teklif aldıklarını kaydetti.
Özer, ihalenin sonuçlanmasının ardından Merkezi İhale Komisyonu’nun kararının Orman Dairesi’nce kazanan firmaya 5 iş günü içinde tebliğ edileceğini, 8 gün içinde de sözleşmenin imzalanacağını söyledi.

Merkezi İhale Komisyonu Başkanı Özer, işlemleri daha kısa sürede tamamlamaya çalışacaklarını belirterek, helikopterin teknik ekip tarafından da inceleneceğini ifade etti.

28 Mayıs’ta açılan ihaleyi kazanan firmanın yangın söndürme amaçlı helikopteri, personeliyle birlikte Ercan Havalimanı’nda konuşlanacak.

Türkiye Orman Genel Müdürlüğü’nden teknik destek alınarak hazırlanan ihale şartnamesi gereği, helikopterin ayda iki kez bakımı yapılacak. Helikopterin, çalışır ve iyi durumda olması da ihale şartnamesinde yer alıyor. (Kıbrıs Postası)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.