Avrupalı havacılık devi Airbus, uçak parçalarını nakletmekte kullandığı Beluga ailesini büyütme ve yenilenmesi yönünde karar aldı.

Airbus’ın yeni nesil uzun menzilli yolcu uçağı A350XWB’nin üretim hızını artırmak için alınan karar ile 5 yeni nakliye uçağı üretilecek. Yeni nesil Belugalar 2019 yılından itibaren hizmete girmeye başlayacak. Yeni Belugalar, Airbus A330 uçağı üzerinden geliştirilecek yeni uçak ile daha geniş taşıma alanı, ekstra yükleme kapağı, modern kokpit özelliklerine sahip olacak.

MSN 6101 First NEO fuselage loading into Beluga from HAM to TLS

Şuan kullanılmakta olan A300-600ST Beluga uçakları ise görevlerine 2025 yılına kadar devam edecek. 5 uçaklık mevcut filo Airbus’ın ilk uçağı A300 uçağından geliştirilmiş durumda. A300-600 Super Transpoter olarak bilinen uçaklar 1995 yılından beri kullanılmaktalar. Airbus’ın Avrupa içerisinde Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya ve Türkiye gibi noktalarda ürettiği parçaların ana montaj üssü olarak kullanılan Fransa’nın Toulose kentine taşınması için kullanılan uçaklar TUSAŞ tesislerinin bulunduğu Akıncı hava üssünü de sık sık ziyaret ediyorlar.

Beluga nakliye uçakları isimlerini dış görünüş olarak benzerlik gösterdiği ve ülkemizde Beyaz Belina olarak bilinen deniz memelisinden almakta.

A350 MSN1 RIGHT WING UNLOADING FROM BELUGA

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.