Herson’da saldırıya uğrayarak ağır yaralanan Türk vatandaşı için Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu ve Türk Hava Yolları seferber oldu.

16 Mart tarihinde Herson limanına mal yüklemek için yanaşan bir geminin personeli olan Kamil Nedrettin Aksoy 25 Mart gecesi Herson’un Şuminsky mahallesinde gasp amaçlı saldırıya uğradı. Ağır şekilde dövüldükten sonra sokak ortasında bırakılan Aksoy yoldan geçen kişiler tarafından hastaneye kaldırıldı. Aksoy kafasına aldığı ağır darbe sonucu üç hafta komada kaldı. Aksoy saldırıda aldığı darbeler sonucunda hafıza, konuşma yetisi kaybı ile beraber vücudunun sağ tarafı tamamen ve sol tarafı da kısmen felç oldu.

Hastaneye getirildiğinde üzerinde pasaportunun olmaması sebebi ile uzun süren kimlik tespiti sonrasında olayın Türk makamlarına ve TUİD’e bildirilmesine kadar geçen yaklaşık on günlük süre içerisinde hastanede sahipsiz kalan hasta Herson bölge hastanesinde tedavisi süren Aksoy’un, iki ay sonra artık uçak ile nakli mümkün olabilir duruma gelmesinden sonra Odesa Başkonsolosluğu ve THY Herson ofisinin örnek bir işbirliği ve hastanenin desteği ile Türkiye’ye nakli gerçekleştirildi.

20150520_142838_resized

Aksoy’un Türkiye’ye nakil işlemlerini başlatan TUİD (Türk Ukrayna İşadamları Derneği) Herson şubesi başkanı Ali Bulut yaptığı açıklamada şunları ifade etti.

“Bölgedeki vatandaşlarımız adına bu süreç içerisinde hastanın durumunun takibinde ve transferinde büyük ilgi gösteren, emek harcayan Başkonsolos Nur Sağman şahsında, başta Muavin Konsolos Leman Sınav olmak üzere T.C. Odesa Başkonsolosluğuna, hastanın Türkiye’ye naklinde tüm imkanlarını kullanan Pazarlama Müdürü Yakup Gül şahsında THY Herson Şubesine çok teşekkür ederiz. Bu işbirliği bölgedeki bizlerin devletimize olan güvenimizi arttırırken kendileri ile bir kez daha gurur duyduk. Ayrıca, hastanın sahipsiz kaldığı ilk günler başta olmak üzere tedavi süresince Hipokrat yeminine bağlı kalarak mesleklerini icra eden, emeği geçen Herson Oblast (bölge) Hastanesinin tüm personeline takdir ve teşekkür ederiz. Önümüzdeki günlerde hastaneye teşekkür ziyareti gerçekleştireceğiz.” dedi.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.