İngiltere’nin Shoreham kentinde düzenlenen geleneksel hava şovunda 22 Ağustos günü yaşanan ve 11 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan korkunç kazanın pilot hatasından kaynaklandığı iddia edildi.

Şov sırasında 1950’li yıllardan kalma transonik jet Hawker Hunter’la takla atmaya çalışan kıdemli pilot Andy Hill tek kişilik uçağın kontrolünü kaybederek yakınlardaki A27 otoyoluna çakılmış ve bir alev topuna dönüşen uçak yoldan geçmekte olan 11 kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu.

Hava Kazaları Araştırma Birimi (Air Accidents Investigation Branch) konuyla ilgili yayınladığı ön araştırma raporunda kariyeri boyunca  British Airways ve Birleşik Krallık Ordusu için çalışmış olan 51 yaşındaki pilotun kullandığı tarihi savaş uçağı ile en az 150 metre yüksekliğe çıktıktan sonra takla atma hakkına sahip olduğunu ancak kazanın gerçekleştiği gün pilotun sadece 60 metre yükseklikteyken takla atmaya yeltendiği açıklandı.

Ön araştırma raporunu hazırlarken kazayı yapan uçağın üzerinde ve kokpitinin içinde yer alan kameraların çektiği görüntüleri de inceleyen uzmanlar, uçakta teknik bir arıza yaşandığına dair hiç bir belirtiye rastlamadıklarını da söyledi.

Kazada ağır yaralanan pilotun uçağın yere çarpmasının ardından koltuğu ile birlikte kokpitten dışarı fırladığının da belirtildiği raporda uzmanlar “pilotun kendi isteği ile mi koltuğu fırlattığını yoksa kazanın etkisiyle koltuğun kendiliğinden mi fırladığını” henüz bilmediklerini ancak bu konuyu araştırmaya devam ettiklerini belirtti.(Birce Bora-Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.