Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, 1994 yılında temeli atılan Salyazı köyündeki Köse Havaalanına hayran kaldı.

Köse Havaalanının Türkiye’ye kazandırılması maksadı ile gerekli incelemelerde bulunmak için AK Parti Milletvekili adayları Osman Akgül ve Cihan Pektaş’ın da aralarında bulunduğu heyet ile Köse ilçesine ziyarette bulunan Kotil, Türkiye’de böyle açık alana sahip nadir havaalanı bulunduğunu söyledi.

Gümüşhane ve Bayburt illerinin ulaşım sorununa son verecek olan Köse havaalanının en kısa zamanda hizmete açılması için gerekli çalışmaların yapılacağını belirten Kotil, “Vekillerimizden bu havaalanının Türkiye ye kazandırılması için gerekli çalışmaların hızlandırılmasını sağlayarak gündeme alınan 2 Havaalanından ilki olan Köse Havaalanını 56.  Rize Havaalanını ise 57. havaalanı olarak Türkiye’ye kazandırmalıyız” dedi.

Köse Havaalanının yolcu sayısı için yeterli olup olmadığı ve çevre illerdeki hava taşımacılığını etkileyip etkilemeyeceği sorusunu da cevaplandıran Kotil, “Türkiye’de ki 55.havaalanı olan Ordu-Giresun havaalanının açılması ile Trabzon Havalimanının yolcu sayısının düşeceğini düşünenler hayal kırıklığına uğramıştır. Hiç kimse unutmasın ki tüm havalimanlarımızın hava taşımacılığı için gerekli olduğu gibi yakın illerdeki havalimanlarına yapılan uçuş sayısının azalacağını dile getirenlere karşın en büyük örnek Trabzon’da ki sefer sayılarının artırılması olmuştur. Ayrıca Ordu-Giresun havalimanına yapılan sefer sayılarının ise günlük 3’e yükselttik” diye konuştu.

12 yıl önce Türkiye’de 26 havaalanı bulunurken bugün bu sayının 55’e yükseltildiğini dile getiren Kotil, yapılacak olan bu 2 havaalanı ile bu sayının 57’ye yükseleceğini de sözlerine ekledi.

Salyazı köyündeki alanda incelemelerinin ardından Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün’ün çay ikramına katılan Kotil, beraberinde bulunan heyet ile ilçe halkının yoğun ilgisi içerisinde uğurlandı.

kotil_kose_havaalanina_hayran_kaldi_h13322_d68f0

(Gumushane.gen.tr)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.