Genç işsizliğinin %50’nin üzerinde olduğu Kosova’da gençlere havalimanı işletmeciliği eğitimi veren LimakASI’nın yeni partneri dünyanın önde gelen sivil havacılık okullarından ENAC oldu. Öğrencilerin alacağı sertifika 70 ülkede, 110 havalimanında geçerli olacak.

Kosova’da gençlere havalimanı işletmeciliği eğitimi veren LimakASI’nin (Limak Airport Services Institute) yeni partneri dünyanın önde gelen sivil havacılık okullarından ENAC oldu. Genç işsizlik oranının yüzde 50’lerin üzerinde olduğu Kosova’da, gençlerin bilgi ve donanımlarını artırarak mezun olduktan sonra iş bulmalarını kolaylaştırmak için kurulan LimakASI, Bogaziçi Üniversitesi’nin ardından dünyanın önde gelen sivil havacılık okullarından Fransa Ulusal Sivil Havacılık Okulu’yla da (ENAC) işbirliği için bir mutabakat zaptı imzaladı. Priştine Uluslararası Adem Jashari Havalimanı’nın işletmecisi Limak Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir’in imzaladığı bu anlaşmayla birlikte LimakASI’nın eğitimlerine ENAC’ın da katkı vermesi ve öğrencilerin alacağı sertifikanın da çok daha geniş kapsamlı bir nitelik kazanması sağlanacak.

ADEM JASHARI’DE ÇALIŞACAKLAR

AKŞAM Gazetesi Sosyal Sorumluluk Yazarı Dr. Aylin Löle tarafından geliştirilen projeyle, Priştine Üniversitesi İşletme Fakültesi çatısı altında kurulan LimakASI, bu yıl ilk mezunlarını verecek. 450 başvuru arasından sınavla seçilen 30 kişinin, aldıkları bu havalimanı eğitimi sayesinde 70 ülkede 110 değişik havalimanında geçerli bir sertifikaya sahip olacaklarını söyleyen Ebru Özdemir, eğitim programı çerçevesinde öğrencilere 6 ay teorik ve uygulama dersleri, üç ay da staj olmak üzere toplam 9 aylık bir eğitim programı sunulduğunu söyledi. Özdemir, “Programın ardından bu kalifiye iş gücünün önemli bir bölümünün Priştine Uluslararası Adem Jashari Havalimanı’nda da istihdam edilmesi de planlanıyor” dedi.

Öğrenciler Airbus’ı da incelediler

LimakASI, Kosova’da istihdam konusunda yeni bir dönem başlattı. Eğitimlerinin son aşamasına gelen enstitünün bu yılki öğrencileri, Limak’ın ortağı Aeroport de Lyon’u yerinde incelemek, Airbus’da uçakların yapılışını görmek ve ENAC’la imza törenini izlemek için ortaklığın Fransa ziyaretine katıldılar.

Avrupa’da en iyi havalimanı olmaya aday

Özdemir, “Havalimanı, son olarak 2015 Avrupa’nın en iyi havalimanı ödülüne aday gösterildi. Kosova Havalimanı yatırımı ve LimakASI projesi genç neslin eğitimi, yeni perspektifler inşaa etmek ve öğrencileri motive etmek açısından önemli bir kilometre taşı görevi görüyor” ifadelerini kullandı. (Akşam)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.