Türkiye’de havacılığın gelişmesi için 89 yıldır durmaksızın çalışan ,(THK) vatandaşlardan aldığı destekle bu yıl da gönüllülük esasına göre kurban derisi toplama hizmetine devam ediyor.

THK Üniversitesi’nin açılmasıyla birlikte şehit çocuklarına tam burslu eğitim olanağı sağlayan THK, vatandaşların yaptığı kurban derisi bağışlarının hangi amaçlarla kullanıldığını açıklamak üzere bir basın toplantısı düzenledi. RİXOS  Otel’de düzenlenen toplantıda THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, THK’ya yapılan yardımların nerelere kullanıldığını anlattı. Yıldırım, “Bu sene çok mutluyuz, Ege’de şehit verdiğimiz çok kıymetli F-16 pilotumuz Nail Erdoğan’ın oğlu üniversitemizi kazandı. Onu üniversitemizde okutmaktan gerçekten mutluluk duyacağız. Biz üniversitemizde bu sene burslu okutacağız. Türk havacılığına babasının bıraktığı yerden çok büyük katkılar sağlayacak ve onu gururla takip edeceğiz. Üniversitemizde şehit çocuklarını okutmaktan büyük gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Milliyet Gazetesinin bildirdiğine göre,Türk Hava Kurumu olarak kurban derisi toplama hizmetine devam edildiğini kaydeden Yıldırım, “Türk Hava Kurumu’na devamlı yardımlar yapmışlar. Kurban derilerini THK’ya  vermişler. THK da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kuruşuna kadar doğru işlerde kullanacaktır. Gençlerimize eğitim vermek için, üniversitemizin daha çok gelişmesi için bu imkanları kullanmaya devam edecektir” dedi.

Öte yandan, Hürriyet Gazetesi’nden Eray Görgülü’nün haberine göre,Hükümet, geçen yıl 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu’nda yapılan değişiklikle dernek ve vakıflara da kurban derisi toplama izni getirdi. Ancak izin verilen derneklerin kurban derisi toplaması gerekirken geçen yıl çok sayıda kuruluşun kaçak olarak piyasadan yararlandığı belirlendi. Hükümetin, “Paralel örgüt” iddiasıyla başta yargı ve emniyet olmak üzere cemaat yapılanmasına karşı başlattığı girişim kurban derisi toplanmasındaki tartışmayı yeniden gündeme getirdi. Geçen yıl cemaate yakın bazı kurluşların kurban derisi toplama konusunda önemli gelir elde ettikleri iddiası bulunuyor.

GENELGE HAZIRLANIYOR

Hükümet bu yıl kurban derisi toplanmasında THK’yı yeniden etkin kılacak düzenlemeler yapmaya hazırlanıyor. Yeni bir yasal değişiklik için zamanın yeterli olmadığı dikkate alınarak genelge yoluya konuya müdahale edilmesi planlandı

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.