Uçaklara çarparak milyonlarca lira zarara neden olan kuşlarla mücadele kapsamında Atatürk Havalimanı’na iki mobil kuş kovma cihazı konuldu.
Atatürk Havalimanı’nda iniş-kalkış yapan uçaklar için kuş sürüleri zaman zaman tehlikeye yol açıyor. Uçaklara çarparak milyonlarca lira zarara neden olan kuşları kaçırmak için kurulan yeni sistemle, sirenle kaçırma tekniğine son verilmesi amaçlanıyor.
Bir süre önce alınması düşünülen insan kulağının duymayacağı ultrasonik ses yayma özelliğine sahip 68 kuş kovma cihazı ihalesi iptal edilmişti. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) kuşlarla mücadele için 2 mobil kuş kovma cihazı alınmasıyla ilgili yeni bir ihaleye çıktı.
İnsan kulağının duymayacağı ultrasonik ses çıkaran kuş kovma cihazları, Atatürk Havalimanı’nda kuş sürülerinin görüldüğü alana gönderilecek. Daha önce de Atatürk Havalimanı’nda pist başlarına ve kenarlarına yerleştirilen ultrasonik cihazlar denemenin başarılı olmadığı gerekçesiyle uygulamadan kaldırılmıştı.

İLK RADAR 3’ÜNCÜ HAVALİMANINA YERLEŞTİRİLDİ
DHMİ geliştirdiği ilk kuş izleme radarını 3’üncü havalimanına kurdu. Kuş izleme radarı kuşların göç zamanlarını, hangi kuşlar ne zaman göç ediyor, nerelerden geçiyor ve sayısına kadar bilgi toplayıp arşivliyor. DHMİ bu nedenle yapımı devam eden 3’üncü havalimanında kuş göçlerini ve kuşların hareketlerini izlemek ve önceden bilgi sahibi olmak için ilk kuş izleme radarını kurdu. Türk hava sahasında uçakların geçtiği bölgelere kurularak olan radarla Türkiye’nin kuş göçü haritası çıkarılması planlanıyor.(Bursaanadolu)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.