Kuzey Kore, en yeni füzeleri nasıl elde etti?

Kuzey Kore’nin yayınladığı videosunda 3M24 Uran (KH-35) Rus gemisavar seyir füzesine benzer yeni geliştirdiği bir seyir füzesi modeli görülüyor.

Bu model, Asya askerlik bilimi uzmanları arasında geniş yankılar uyandırdı. KH-35’in çağdaş savaş gemilerin hava savunma sistemlerinin üstesinden gelebilen etkinli ve yüksek doğrulukta bir seyir füzesi olduğu biliniyor. Strateji ve Teknolojiler Analiz Merkezi eksperi Vasiliy Kaşin böyle bir silahın Kuzey Kore’de meydana gelmesinin bir sürü bilmece yarattığını dile getiriyor.

Bu füze ile Pyongyang, sahillerinden uzak mesafedeki suüstü gemileri vurmak için etkili bir araç elde etmiş olabilir. Böyle füzelerin ayrı modifikasyonları 260 km’den fazla menzile sahip. Buna kadar Kuzey Korelilerde ancak eskimiş Soviyet P-15 füzelerinin ayrı modifikasyonları vardı.

Aslında uzun menzilli seyir füzesini yapmak için çıkış başlangıç noktası olarak KH-35 modeli kullanılmış olabilir. Bu tür füzeler karadaki hedeflere vurma için kullanılabilir, ve bu özellik Güney Kore için şok bir haber olur. Seyir füze temelinde orta menzilli seyir füzelerini yapma gibi projelerini Tayvan çoktan beri başarı ile gerçekleştiriyor.

Burda ana soru ise Kuzey Kore’nin füze için teknoloji kaynağını nereden elde etmiş olmasıdır. Rusya’nın KH-35 füzesi hiçbir zaman Kuzey Kore’ye tedarik edilmedi. Söz konusu füzenin seri üretimi 1990 yılların ortasında başladı. Füzelerin temel satın alıcısı Hindistan’dı, sonra ilk başta Vietnam ve Cezayir olmak üzere birkaç ülke daha eklendi. Kuzey Kore’ye söz konusu füzenin tedariği füze teknolojileri denetleme rejimini bozmayacaktı ama Birleşmiş Milletleri’n Pyongyang’a yönelik yaptırımlarına ters düşerdi. Yaptırımlar uygulanmasa da bile, Kuzey Kore’nin bu tür silah türlerini satın almak için mali kaynaklarının olduğu şüpheli.

Açıkçası, Kuzey Kore füzesinin gerçek mümkünlükleri hakkında birşey bilmiyoruz. Ama söz konusu füze KH-35 modelinin analogu ise, elektronik karşı dayanıklı radar özgüdüm başa sahip ve 20 km uzaklıktaki hedeflere vurabiliyor. KH-35 modelinin ana özellikleri arasında etkinli türbojet motoru, deniz üzerinde 10-15 metre yükseklikte uçmaya imkan veren yüksek doğrulukta radar altimetresi ve bir sürü diğer sistemleri de var. Elektronik eleman tabanına, özel malzemelere ve bileşenlerine erişim olmadan bunları kopyalamak mümkün değil. Tüm bu komponentlerin Kuzey Kore sanayi üslerinde dışarıdan yardım olmadan üretilmesi şüpheli görünüyor.

KH-35 füzesinin genel dizaynı ve planörü ile ilgili bilgiler bu füzeyi satın alan gelişen ülkelerin birinden alınmış olabilir. Kuzey Kore onların bazıları ile çoktan beri temasta bulunuyordu. Kuzey Kore füzesi, uzmanların KH-35 füzesinin dizaynı hakkındaki bilgilerine ve İran aracılığıyla elde edilmiş Çin teknolojilerine dayanarak yapılmış olabilir. İran şimdiye kadar Çin’in seyir füzelerinin en az 4 tipinin lisans altında üretimini açtı. Onların arasında KH-35 ile aynı sınıfta olan bilinen YJ-82 da mevcut.

Uluslararası yaptırımlar sayesinde ciddi izolasyonda olan Kuzey Kore, silahlı kuvvetleri modernizasyonu için dolaylı yollardan gitmek ve teknolojiyi bazen yasalara aykırı yöntemlerle elde etmek zorunda. Öte yandan, Kuzey Kore’nin en başarılı ve hırslı teknik projelerinden bazılarının yurtdışı ortakları ile işbirlikte gerçekleştirilmiş olduğu biliniyor. Genel olarak, kendi hırslı silahlanma programları olan ve göreli askeri – teknik izolasyonda bulunan bu ortaklar Hindistan ve Pakistan’dır.

Söz konusu ortak programların arasında muhtemelen KN-06 Kuzey Kore uçaksavar füze kompleksi ve Musudan dahil balistik füze bazı türleri de olmuştur. Biraz önce Kuzey Koreliler İtalya’nın Oto Melara kopyası olan 76-mm otomatik gemi topçu tesisatının üretimine başladılar. Projenin dokumentasyonunun böyle sistemleri onyıllar boyunca kullanan İran’dan alındığı düşünülüyor.

(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.