Roma’nın en büyük havaalanında bagaj kaosu, Uluslararası Leonardo Da Vinci Havaalanı’nda bagaj dağıtımı durdu.

İtalya’nın başkenti Roma’nın en büyük havalimanı Leonardo Da Vinci’de (Fiumicino) havayolu şirketi Alitalia firmasının yer hizmeti sağlayan bazı kişileri işten çıkarması veya görevlerinde değişiklik yapması sebebiyle işçiler iş bırakınca çok sayıda valiz ortada kaldı.

İtalya’nın ulusal havayolu firması Alitalia’nın ağustos ayında Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Etihad Havayolları ile hayata geçen ortaklığı çerçevesinde taahhüt ettiği belli sayıda işçi çıkarma ve bazı işçilerin ortak firmaya transferi konusundaki ikinci aşamayı 31 Ekim’de başlatması İtalya’nın en yoğun havaalanında bagaj kaosu yaşanmasına yol açtı.

Havaalanının bagaj dağıtım biriminde görev yapan en az 300 işçi, Alitalia’nın Etihad’a taahhüdü çerçevesindeki işten çıkarma ve grev değişikliklerini protesto amacıyla iş bıraktı. Bunun üzerine sabah saatlerinden itibaren yaklaşık 3 bin bavul sahiplerine dağıtılmadı.

Alitalia firmasından yapılan açıklamada, bagajların yoluculara aktarımında teknik bir sorun olduğu ve en kısa sürede aksaklıkların giderilerek valizlerin sahiplerine ulaştırılacağı belirtildi.

Alitalia ile Etihad arasındaki ortaklık çerçevesinde ilk aşamada 713 işçi işten çıkarılmıştı. 31 Ekim’de başlayan ikinci aşamada ise 994 kişinin ya işten çıkarılacağı ya da özelliklerine göre ortak firmaya kaydırılacağı kaydedildi.

Benzer bir eylem ağustos ayında da düzenlenmiş, yaklaşık 20 bin bagajın sahiplerine teslim edilmesi haftalar almıştı.

(TRT Haber)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.