Londra Gatwick Havalimanı’nda hayatını kaybeden kadın yolcu Ebola salgını paniğine yol açtı.

Sierra Leone’den İngiltere’nin Gatwick Havalimanı’na, Gambia Bird Havayolları ile uçan 72 yaşındaki kadın yolcunun havalimanında hayatını kaybetmesi paniğe yol açtı. İngiliz yayın kuruluşları pazar sabahı yaşanan olay sonrası hastaneye kaldırılan cenazeye uygulanan testler sonrası 72 yaşındaki yolcunun Ebola’dan ölmediğini, uçaktaki yolcular ve uçuş ekibinin risk taşımadığını duyurdu.

Tarihin en tehlikeli virüsü olan Ebola virüsünün Şubat 2014’de başlayan salgınının durdurulamaması korkunun büyümesine neden oldu. Şuana kadar kesinleşen 1440’ın üzerinde vaka ve hayatını kaybeden 826 kişiden sonra virüsün yayılması korkusu özellikle Batı Afrika ile bağlantısı olanlarda korkuya sebep oldu.

Türk Dışişleri Bakanlığı ise Batı Afrika’da yaşanan salgın sebebiyle uyarı mesajı yayınladı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yayınlanan mesaj;

Mart 2014 tarihinde Batı Afrika’da Gine’de başlayan ve başka ülkelere de sirayet eden ebola virüsü salgını henüz kontrol altına alınamamıştır. 

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yayınlanan son verilerde, 30 Temmuz 2014 tarihi itibariyle Gine, Sierra Leone, Liberya ve son olarak Nijerya’da ortaya çıkan bir ölümlü vakayla, toplam 1440 vaka ve 826 ölüm olduğu bildirilmiştir. Ebola vakaları yukarıda kayıtlı ülkelerde tespit edilmiş olmakla birlikte, salgının bölgesel olarak yayıldığı anlaşılmaktadır. 

Dünya Sağlık Örgütü, ebola virüsüne karşı önlemler kapsamında seyahat kısıtlaması önerisinde bulunmamıştır. 

Ebola vakalarının görüldüğü ülkeler ile diğer bölge ülkelerine seyahat edecek vatandaşlarımızın, hijyen hususuna azami dikkat göstermeleri, mecbur kalmadıkça kalabalık yerlere gitmemeleri ve et ürünlerini tüketmekten imtina etmeleri uygun olacaktır. 

Vatandaşlarımızın seyahat öncesinde Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve ilgili Büyükelçiliklerimizce yapılabilecek uyarı ve duyuruları takip etmeleri, yerel makamlarca alınması önerilen tedbirlere titizlikle riayet etmeleri, bu bağlamda Sağlık Bakanlığı Türkiye Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü’nün http://www.seyahatsagligi.gov.tr/ internet sayfasında yayınlanan salgının seyrine ilişkin güncel bilgiler ile salgından korunma tedbirlerine dair önerileri edinmeleri kuvvetle tavsiye edilmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.