Uzun yıllardır, New York’ta ve Avrupa’da THY’de görev yapan Fatma Yüceler, röportajında; ABD’ye geldiğinde burada marka bilinirliliğinin en önemli etken olduğunu gözlemlediğini ve tüm pazarlama stratejisinin bunun üzerine kurulması gerektiğini tespit ettiğini belirtti.

Fatma Yüceler, 2011 yılında THY’nin Los Angeles seferlerini başlatmak üzere Los Angeles’a atandı ve Yüceler’in yönetiminde THY bu hatta, haftalık 4 olan uçuş sayısını kısa bir süre sonra her güne çıkarttı.

Yüceler, marka bilinirliğini olmazsa, reklamı, sosyal medyayı iyi yönetemezseniz yarışın dışında kalırsınız diyerek “Biz THY olarak bunları fırsat görüyoruz en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz, geldiğimiz noktada THY sosyal medyayı en başarılı kullanan havayolları arasında ilk sıralarda yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Marka algısının yanı sıra röportajında ekip çalışmasının önemini vurgulayan Yüceler, büyük başarıların sadece uyumlu bir ekip çalışmasıyla mümkün olduğunu ve ekibinizle ilişkilerinizi sağlam temeller üzerine kurulması gerekliliği ve tüm ekibin, THY’nin sürekli büyümesine ve başarısına katkıda bulunmayı amaç edinmesinin önemine değindi.

THY’nin son yıllarda gerçekleştirdiği önemli sponsorluklar ve reklam filmlerinin marka algısının yükselmesine büyük katkısı bulunduğunu belirten Yüceler, THY’nin gitgide artan marka algısının yükselişinden ve bir dünya markası haline gelmesinden büyük gurur duyduklarını ifade etti.

(Posta212-NewYork)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.