LRIP 11 İçin Görüşmeler Tekrar Başladı

0

Amerika Birleşik Devletleri, 14 ay aradan sonra 100 adet F-35 uçağını kapsayan 11’inci faz düşük seviyeli üretim programı (LRIP) teklifini Lockheed Martin firmasına teslim etmesiyle birlikte ana görüşmeler tekrar başladı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçildikten sonra LRIP 9 ve LRIP 10 sözleşmelerine müdahale ederek uçağın fiyatının düşürülmesi yönünde adımlar atan Donald Trump’ın bu hareketi sonrasında 11’inci faz için ön görülen maliyet görüşmeleri sonunda teklif haline dönüştürüldü.

Şuan için Lockheed Martin firması ve ABD hükumetinin daha önce açıkladığı teslimat programında bir aksama olmadığı belirtilirken ABD Savunma Bakanlığının teklife acil bir yanıt beklememekle birlikte olası gecikmelerin maliyetinin şirkete yansıtılacağı ifade edildi.

Temmuz ayında yansıyan hesaplamalara göre ABD Savunma Bakanlığı LRIP 11 programı için 5,58 milyar dolarlık bir maliyet çıkarmıştı. Ancak LRIP 10 üretim programında 90 uçak için anlaşılan 9 milyar dolarlık sözleşme göz önüne alındığında teklifin bu haliyle gerçekleşmeyeceği tahmin ediliyor.

Tüm bunlara karşın Lockeed Martin LRIP 12 13 ve 14 programları için şimdiden tedarikçileriyle anlaşmaya varmış durumda. Önümüzdeki üç yıllık dönemde 440 F-35 uçağının teslim edilmesi ön görülürken 2022-2023 üretim döneminden itibaren yıllık üretimin 150-170 uçak seviyesine çıkarılması planlanıyor.

www.bagimsizhavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.