Uçakların seyahat esnasında çıkardığı gürültüyü azaltmak için Alman Lufthansa Teknik, vorteks jeneratörü projesine tüm hızıyla devam ediyor. Ses azaltıcı vorteks (girdap) jeneratörlerinin Lufthansa Teknik uzmanları tarafından filodaki 100. Airbus A320’ye entegre edilmesi bir kaç hafta içinde tamamlanacak. Almanlar, Kasım 2014’ten bu yana, kısa ve orta mesafeli uçuşlar gerçekleştiren Airbus A319, A320 ve A321 uçaklarının kanatlarının altını gürültü azaltıcı bileşenler ile donatarak uçakta sesi azaltmaya çalışıyorlar. Lufthansa bu uygulamayı dünyada gerçekleştiren ilk havayolu şirketi. Projenin sonunda toplamda filoda yer alan 157 kısa ve orta menzilli uçuş gerçekleştiren uçakların tamamı bu ekipmanlarla donatılmış olacak.

SES AZALTICI VORTEKS (GIRDAP) JENERATÖRLERI

2014’ün başından bu yana yeni üretilen Airbus uçakları ses azaltıcı teknolojiyle donatılarak Lufthansa’ya teslim ediliyor. Buna göre 200’den fazla Lufthansa uçağı gelecekte çok daha sessiz uçacak. Lufthansa’nın Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ile işbirliği içinde yürüttüğü projede köprü ölçümlerinde ulaşılan değerler, ses azalması konusunda oldukça önemli azalışları işaret ediyor. Uçağın genel gürültü seviyesindeki azalma, rahatsız edici sesleri ortadan kaldırmasının yanında uçağın inişi esnasında havalimanından 10-17 kilometre uzaklıktaki mesafelerde sadece 4 desibele varan değerler ölçüldü.

Uçuş esnasındaki bu sesleri, kanadın alt yüzeyinde bulunan yakıt tankları üzerindeki dairesel basınç dengeleme deliklerinin oluşturduğu girdaplar yaratıyor. Proje kapsamında kullanılan bileşenle adına girdap jeneratörleri denilen bu sistemle deliklerde oluşabilecek girdapların oluşumunun önüne geçilerek, gürültü engellenmiş oluyor. (Güntay Şimşek-Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.